Reklama

Kongres przeciwko piciu

Kongres przeciwko piciu

05.09.2017
Czyta się kilka minut
Chciałbym zwrócić uwagę na ważne wydarzenie, które już się właściwie rozpoczęło.
GRAŻYNA MAKARA
P

Podaję za KAI: „Władze rządowe i samorządowe, Kościół oraz oddolne ruchy promujące abstynencję od alkoholu pracują wspólnie nad stworzeniem Narodowego Programu Trzeźwości. Jego celem ma być pokoleniowa zmiana podejścia Polaków do kwestii nadużywania alkoholu. Propozycje programu zostaną zaprezentowane podczas wrześniowego Narodowego Kongresu Trzeźwości w Warszawie. Głównym wydarzeniem ma być Narodowy Kongres Trzeźwości, planowany w dwóch częściach – modlitewnej (pielgrzymka na Jasną Górę 17-18 czerwca) i naukowej (trzydniowa sesja na UKSW w Warszawie [21-23 września])”.

Tradycja organizowania w Polsce kongresów (nawet międzynarodowych) sięga lat przedwojennych. W piśmie „Opiekun Społeczny”, w numerze 12/1937, „poświęconym »zagadnieniu alkoholizmu« w związku z XXI Międzynarodowym Kongresem Przeciwalkoholowym w Warszawie, który odbędzie się w dniu 12–17 IX r.b.”, przeczytałem,...

3744

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

W Polsce wszystko, to co "narodowe" skazane jest na niepowodzenie z powodu ostracyzmu jakiego wzbudza u większości społeczeństwa. Wolałbym, by polskie pijaństwo, trwające od kilkuset lat uhonorowano wprowadzając "Narodowy dzień pijaństwa". W dniu tym można by zaprezentować całą historię polskiego pijaństwa, tj. co i jak pili, magnaci, jak piła szlachta i jak pili chłopi. Bardzo interesującym, było by zaprezentowanie w tym dniu wielu filmów z naszej oczywiście "narodowej filmoteki", przedstawiające różne brewerie wyczyniane szczególnie przez polską szlachtę,( np kompaniję Kmicica). Obecna sytuacja przypomina mi czasy gierkowskie kiedy to przed wszystkimi organizacjami, stowarzyszeniami dodawano przymiotnik "socjalistyczny". Jaki to dało efekt przekonaliśmy się po kilkunastu latach, kiedy wszystkie te organizacje odeszły do lamusa. Mam nadzieję, że przymiotnik "narodowy" zniknie z kart historii szybciej niż "socjalistyczny".

Całkowicie zgadzam się z przedmówcą. Już niewiele mamy zwykłego. Wszystko jest narodowe. Do tego leczenie narodu z alkoholizmu różnymi kongresami, nawet jeśli są narodowe, przypomina komunę jak nic. Do propozycji poprzednika o ustanowieniu narodowego dnia pijaństwa chcę dorzucić moją propozycję: historię polskiego pijaństwa przekształcić w Narodową Historię Naszego Narodowego Pijaństwa.

Popieram Pana Andrzeja, nie powielajmy starych błędów.

żyje w wielkim napięciu? Przecież on za nic nie odpowiada.

Proszę nie pochodzić do tematu z taką nonszalancją. To jest naprawdę poważna sprawa. Mam swoje lata na karku, ale takiej ilości spożywanego alkoholu (i co gorsza przez młodych ludzi) nie było. Nie wiem czy to jest pokrycie się naszych "narodowych zwyczajów" z powszechną reklamą (reklama piwa jest oparta na przekonywaniu, że po spożyciu jesteś męski, super się bawisz, jesteś spełniony). Teraz modne jest upijanie się przez nieletnich. Sprawdziłam i teraz wiem, że to nie tylko moje odczucie, ale dane statystyczne też to potwierdzają. Kilkadziesiąt lat temu picie alkoholu było zwyczajem, obecnie jest modą i to jest przerażające.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]