Reklama

Prześwietlanie powidoków

Prześwietlanie powidoków

28.08.2017
Czyta się kilka minut
Jak to możliwe, że autorzy piszący dotąd o Strzemińskim opierali się głównie na jednym źródle historycznym? I nikt nie weryfikował zawartych w nim informacji. Teraz wszystko się zmieniło.
Władysław Strzemiński, 1932 r. NAC
W

W publikacji wszystko jest niety­powe, wszystko zaskakuje. Od podtytułu: „Rekonstrukcja nieznanej biografii”, poprzez treść, która unieważnia wiele uchodzących dotąd za pewnik punktów z życiorysu Władysława Strzemińskiego, po metodę pracy autorek. Bohaterem jest artysta – owszem – wybitny, ale szerszej publiczności przybliżony dopiero za sprawą „Powidoków” Andrzeja Wajdy.

Życie przed życiem

Niejeden dziennikarz śledczy mógłby pozazdrościć. Książka Iwony Luby z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i psycholożki Ewy Pauliny Wawer przynosi wiele faktów z życia Strzemińskiego, o których nikt dotąd nie wiedział i które podważają dotychczasowe przekonania o motywach kierujących jego twórczą aktywnością. Okazuje się, że postrzegany jako ofiara feralnego wybuchu granatu w okopach artysta stracił rękę, nogę i częściowo wzrok w jednym oku w zgoła innej sytuacji i z...

5594

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wielkie uznanie dla badaczek. Świetna robota. Z całą pewnością książkę przeczytam

Czytałam. Rewelacyjna książka!!!

Ja dopiero zamówiłem :)

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]