Reklama

Kenia: wybory do poprawki

Kenia: wybory do poprawki

02.09.2017
Czyta się kilka minut
Tego w Afryce jeszcze nie było! Odpowiadając na skargi opozycji, kenijski Sąd Najwyższy unieważnił sierpniowe wybory prezydenckie, których zwycięzcą ogłoszony już został urzędujący od czterech lat prezydent.
 Zwolennicy lidera opozycji Raila Odinga świętują w Uhuru Park po wysłuchaniu werdyktu Sądu Najwyższego, Nairobi, Kenia 1.09.2017 r. / Fot. Ben Curtis / AP / EAST NEWS
Zwolennicy lidera opozycji Raila Odinga świętują w Uhuru Park po wysłuchaniu werdyktu Sądu Najwyższego, Nairobi, Kenia 1.09.2017 r. / Fot. Ben Curtis / AP / EAST NEWS
S

Sprawiedliwość zwyciężyła!” – raduje się przywódca opozycji Raila Odinga, dla którego tegoroczne wybory są czwartą i zapewne ostatnią próbą walki o prezydenturę. „To smutne, że sześciu ludzi podważa wolę milionów” – skwitował wyrok Sądu Najwyższego prezydent Uhuru Kenyatta. Dodał też, że nie zgadza się z wyrokiem sędziów, ale się mu podporządkowuje. Do tego samego wezwał swoich zwolenników i wszystkich mieszkańców blisko 50-milionowej Kenii. „Co by nie było, dzisiejszy sąsiad jutro też będzie waszym sąsiadem” – powiedział w telewizyjnym orędziu.

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Rzeczywiscie jest to swoisty ewenement na kontynencie. Pojawia sie jednak pewien problem. W zwiazku z tym, ze obserwatorzy zachodni stwierdzili calkowita poprawnosc wyborow zas Sad Najwyzszy je uniewaznil, ktos w tej sytuacji musi sie mylic i interesujacy jest powod tej pomylki. Jesli racje maja obserwatorzy, decyzja Sadu musi budzi watpliwosci co do bezstronnosci decyzji. Z drugiej strony poprawnosc decyzji Sadu (nalezy mniemac na podstawie niezbitych i przygwazdzajacych dowodow) w watpliwym swietle stawia zarowno same Niezalezna Komisje Wyborcza, same wybory jak i,co najwaznesze, role zachodnich obserwatorow w tychze wyborach. Jak nie patrzec, trudno dostrzec zwyciestwo demokracji.

no to jakby przepis na destabilizacje Kenii i wojnę domową, jak malowany, no chyba, że urzędujący prezydent wygra poprawkę, a chodzi tylko o lekkie zmiękczenie go i wywalenie kolejnej kasy na poprawkę wyborczą, ewentualnie gorączka wyborcza ma przykryć jakiś mega szwindel.

Po polsku największe plemię Kenii to Kikuju, liczba mnoga Kikuju.

Papuasi - w tym ostatnim przypadku nie można nawet winić angielszczyzny, bo po angielsku jest "Papuans". Występuje m.in. w polskim tłumaczeniu "Pożegnania z Afryką" i w innych publikacjach. Oczywiście można posługiwać się określeniami "plemię Kikuju", "członkowie plemienia Kikuju" itp., ale język dąży do ekonomii wyrazu, dopóki nie trzeba za nią płacić niezrozumiałością komunikatu.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]