Reklama

O kurach i tenisistach

O kurach i tenisistach

07.08.2017
Czyta się kilka minut
Dowiadujemy się właśnie wiele o odgłosach wydawanych przez niektóre gatunki w sytuacjach szczególnego podniecenia.
N

Najnowszy numer czasopisma „Animal Behaviour” publikuje artykuł (McGrath i in. „Hens vary their vocal repertoire and structure...”), w którym opisano badania nad odgłosami wydawanymi przez kury (nioski). 12 kur trenowano przez tydzień, obwieszczając za pomocą jednego z czterech krótkich sygnałów dźwiękowych, że otrzymają za chwilę: zwykły pokarm (umiarkowany bodziec pozytywny), larwy mącznika (przysmak), płaskie naczynie z suchą ziemią do „kąpieli” (sprawiającą kurom przyjemność) albo nic (bodziec neutralny). Zwierzęta po usłyszeniu sygnału spontanicznie wydawały różnego typu zawołania, które nagrywano do późniejszej analizy. Pytanie brzmiało: czy kura spodziewająca się pysznej larwy będzie gdakała inaczej niż kura mająca otrzymać zwykły, nudny posiłek?

Wszystkie odgłosy sklasyfikowano, najpierw ręcznie, a potem za pomocą wyrafinowanego algorytmu analizującego 13...

4534

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

tsss..

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]