Reklama

Pradawne igrzyska

Pradawne igrzyska

29.03.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, może Cię zaskoczę, ale odwiedzając Wieczne Miasto – obowiązkowo, zawsze idę na plac przeklętego Rybołapa.
S

Siadam w cieniu kolumnady i po prostu patrzę przed siebie. Wytężam wzrok tak długo, aż przestanę widzieć tę monstrualną górę marmuru, alabastru i spiżu, którą przez 161 lat wznoszono za rządów 22 kolejnych oberklechów. Kontur z wolna się zaciera, kształt pogrąża się we mgle i otchłani, którą śmiertelni nazywają przeszłością. Jakpodczas seansu u hipnotyzera skupiam się wyłącznie na jednym – na strzelistym obelisku, którym niczym gigantyczny kolec mierzy w niebiosa.

Niemal dwa tysiące lat temu stał tu podobny obelisk. To przy nim rozpędzone rydwany brały ostry zakręt. Nieraz pod działaniem potężnych sił i naprężeń pękały osie i drewniane koła, a woźnica wylatywał jak z katapulty – komicznie machając w powietrzu rękami, jakby tonął albo usiłował pochwycić jakiś niewidzialny dla widza punkt oparcia. Kiedy zaś w końcu z głuchym hukiem uderzał o ziemię – konie rżały z przerażenia, a...

3742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bite dzieci biją potem swoje dzieci i tak się to kręci.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]