Reklama

Trójca i spełnienie marzeń

Trójca i spełnienie marzeń

05.06.2017
Czyta się kilka minut
Andrzej Stasiuk zapytany, czego się spodziewa po swojej prozie, odpowiedział: „Żeby przez chwilę była ważniejsza od rzeczywistości, żeby ją zastępowała, a nawet wypierała.
Ż

Żeby to była proza, która jest w stanie ten nasz świat usunąć, zepchnąć na bok. Ma być w tej danej chwili najważniejsza”. Czy ta wypowiedź może mieć coś wspólnego z Trójcą Świętą? Tak, można ją uznać za klucz otwierający ten dogmat. Prefacja o Trójcy Świętej: Boże, „Ty z jednorodzonym Synem Twoim i Duchem Świętym jedynym jesteś Bogiem, jedynym jesteś Panem; nie przez jedność osoby, lecz przez to, że Trójca ma jedną naturę. W cokolwiek bowiem dzięki Twemu objawieniu wierzymy o Twojej chwale, to samo bez żadnej różnicy myślimy o Twoim Synu i o Duchu Świętym. Tak iż wyznając prawdziwe i wiekuiste Bóstwo wielbimy odrębność Osób, Jedność w istocie i równość w majestacie”. Opisując Boga, próbujemy Go pomieścić w słowach, mimo że – jak wszystko na tym świecie – mają one określoną pojemność. Idąc za Stasiukiem widzimy jednak, że słowo nie przylega ściśle do rzeczy ani wydarzeń, ale...

2974

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

nie widzę związku prefacji ze Stasiukiem. Klucz Otwierający poprzez zastępowanie i wypieranie? Tak to się Tam dzieje?

Pomyłka, odruchowe "kliknięcie". Jak usunąć?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]