Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Trująca szczypta statystyki

Trująca szczypta statystyki

10.04.2017
Czyta się kilka minut
Zauważmy na wstępie rzecz bolesną. Oto co kiedyś było przywilejem kretyna, stało się atrybutem ministrów.
C

Chodzi tu nam o zrzucanie przez osoby publiczne okowów w wyrażaniu poglądów, zachowaniu, ale i nabraniu pewnej tęgości w formułowaniu zdań po polsku. Nie jest to bynajmniej początek, który łacno mógłby być zapowiedzią tekstu o charakterze interwencyjnym, mającym wywołać zwykłą, a smutną refleksję. Nie chodzi o to, by napinać tu cięciwę oburzenia. Są to emocje i zabiegi z gruntu nam obce, zdolność chłodnej analizy jest bowiem tym, co w nas najpiękniejsze.

Analiza ot, taka sobie, też nas nie porywa. W rozważaniach na temat zadany na początku musielibyśmy się zsunąć na pozycje moralizatorskie czy też edukacyjne, musielibyśmy też użyć zbyt wielu słów służących do opisywania zgłupienia i ordynarności, a do tego zawsze najlepiej się używa słów ordynarnych właśnie. Biorąc rzecz z innej strony, trzeba by może nadużyć przymiotników w rodzaju „naganne”, „prostackie”, „haniebne” i im...

3872

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaskakująca puenta i jak zwykle bardzo celna.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]