Reklama

Jezus i kobiety

Jezus i kobiety

13.03.2017
Czyta się kilka minut
Franciszek, idąc w ślady poprzedników, przywiązuje coraz większą wagę do roli kobiet. Powierza im coraz ważniejsze funkcje w Kurii Rzymskiej. Problem miejsca kobiet w Kościele jednak istnieje i istniał od początku.
S

 

Sądzę, że nie należy łączyć odejścia Marie Collins z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich (patrz dział Wiara) z problemem roli kobiet w Kościele.

Sporów takich jak ten, bez względu na płeć stron, nie da się w Watykanie uniknąć. Jestem zresztą skłonny sądzić, że przynajmniej w tych kwestiach, które dotarły do publicznej wiadomości, kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, miał rację.

Problem miejsca kobiet w Kościele jednak istnieje i istniał od początku. Św. Paweł z profetyczną mocą głosił, że „nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie” (Gal 3, 26-28), ale już w liście do Tymoteusza (1Tm 2, 11) nakazywał: „Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam”. Podobnie...

4223

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jak zawsze w służbie postępu ...

Stosunek Kościoła do Kobiet wyraża się w stosunku Ojców kościoła i Dostojników do zakonnic. Mają służyć PANOM. Dostrzegą rolę kobiet, jeśli zgromadzenia zakonnic opustoszeją, a Państwo wymusi zapłatę za posługę kobiet w codziennym życiu ui usługach na rzecz panów z plebanii.

(Psalm 68:11) Jehowa podaje słowo; zwiastunek dobrej nowiny jest wielki zastęp. (Wyjścia 15:20) A Miriam, prorokini, siostra Aarona, wzięła do ręki tamburyn; i wszystkie kobiety zaczęły z nią wychodzić, trzymając tamburyny i pląsając. (Sędziów 5:1) I w owym dniu Debora wraz z Barakiem, synem Abinoama, zaśpiewała pieśń tej treści: (Sędziów 11:34) W końcu Jefte przybył do Micpy do swego domu, a oto wyszła mu naprzeciw jego córka, grając na tamburynie i tańcząc! A była jego jednym jedynym dzieckiem. Oprócz niej nie miał ani syna, ani córki. (1 Samuela 18:6) I zdarzyło się, gdy wracali — gdy Dawid wracał po zadaniu ciosu Filistynom — że naprzeciw króla Saula wychodziły ze wszystkich miast izraelskich kobiety ze śpiewem i tańcami, z tamburynami, z radością i lutniami. (Izajasza 40:9) Wejdź na wysoką górę, niewiasto niosąca dobrą nowinę dla Syjonu. Podnieś z mocą swój głos, niewiasto niosąca dobrą nowinę dla Jerozolimy. Podnieś go. Nie lękaj się. Mów do miast Judy: „Oto wasz Bóg”. (Dzieje 8:12) Ale gdy uwierzyli Filipowi, który oznajmiał dobrą nowinę o królestwie Bożym i o imieniu Jezusa Chrystusa, dawali się ochrzcić, zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

jak podziękować za ten artykuł. Kropla drąży skałę.

Tak, jak święcenia dla zamężnych/żonatych, tak święcenia dla kobiet w szczególności, moim zdaniem, są tym, czego nam bardzo potrzeba. Tak prawosławie, jak i protestantyzm pokazują, że można. A poza tym, obecna struktura KK przypomina mi jakąś stęchliznę. Potrzeba nam nowych impulsów, nowego spojrzenia na świat i nas samych. Potrzeba równorzędnego traktowania kobiet i mężczyzn, bez podziałów

Jeżeli chodzi o instytucję kościoła hierarchicznego-kobietom wcale nie trzeba "siadać na traktory" i wchodzić w jego organizacyjne struktury, tak jak jest to udostępnione mężczyznom. Ich posługa jest równa kapłaństwu mężczyzn, jeżeli tylko angażują się w oprawę liturgiczną kościelnych ceremonii: żaden facet nie wyśpiewa komunii człowieka z Bogiem Ojcem, tak jak to robią one... https://www.youtube.com/watch?v=wuwssJ5ysiM

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]