Reklama

Lux ex Silesia

Lux ex Silesia

27.02.2017
Czyta się kilka minut
Oglądając „Magazyn śledczy” Anity Gargas, odcinek poświęcony Śląskowi, w głowie miałam wciąż pobrzmiewające angielskie słówko „to bamboozle”.

​Oczywiście termin ten mógł się do mnie przykleić, gdy odrabiałam lekcje z angielskiego na poranne zajęcia (ciągła nauka w średnim wieku ponoć wspomaga walkę z przyszłym alzheimerem). Czytałam wszak kolejny tekst o tym, jak kłamstwo powtórzone sto razy staje się prawdą, a wyraz ten, oznaczający „namącić w głowie”, „skołować”, powtarzał się tam kilkakrotnie.
Możliwe jednak, że ów wykwit produkcji telewizyjnej, jakim był program pani Gargas, po prostu z niczym innym tak ładnie się nie klei jak z to bamboozle. No może jeszcze z conspiracy, czyli ze spiskiem.
Po obejrzeniu tego programu można bowiem śmiało dojść do wniosku, że na Śląsku w pokopalnianych chodnikach i nieczynnych wyrobiskach gromadzone są zapasy jedzenia, wody, no i oczywiście amunicji (na pewno niemieckiej) na czas wielkiej wojny secesyjnej, jaką Ruch Autonomii Śląska (wspierany przez obce...

5149

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

mo Pani recht!!!

Dziękuję za felieton. Ślązaczka

Przeczuwałem, że nowy załogant TP sprosta oczekiwaniom :) Pozdrawiam serdecznie, Ślązak Cieszyński.

dla niego nawet Mickiewicz to Białorusin, choć Polak i Litwin, niektórzy chcą pod swoimi sztandarami łączyć jak najwięcej, inni szukają obcych i wrogów gdzie tylko się da.

Dał nam przykład PAN Prezes jak z ukrytą opcją niemiecką zwyciężać mamy. Ta G. wykonuje wytyczne. Że też muszę telewizję z czasów głębokiej komuny pamiętać. Ślązacy, pozdrawiam, z drugiego końca mapy.

Dziękuję pięknie za ten artykuł. Zgadzam się z Autorką, chcę tylko dodać, że dla mnie tożsamość śląska kojarzy się z koronką - ulotnym, misternym materiałem, dzierganym tu przez pokolenia. Moja Babcia na pytanie, kim się czuje, niezmiennie odpowiadała z prostotą, że jest ze śląskiej ziemi.

i stowomy do apelu.

Skoro już taka moda nastała na wypowiedzi jednostronne i zdania wyjęte z kontekstu to ja przypomnę co Pan Prezes mówił o Śląsku. "Śląsk ze swoją tradycją rzetelnej, uczciwej pracy mógłby być dla Polski tym czym Bawaria jest dla Niemiec" czy jakoś tak. Nic więc dziwnego, że Prezesowi zależy na Śląsku. Aprobata taka, że aż prawie miłość.

Bawaria jest najbardziej niezależnym krajem związkowym w ramach Niemiec. Ich potęga jest tak wielka, że na dobrą sprawę drażnią tym większość Niemiec. Przeciw Bayernowi na dobrą sprawę gra większość Bundesligi (na ogół z mizernym skutkiem he he he). Pragnąłbym, by mój ukochany Śląsk osiągnął kiedykolwiek taką pozycję w Polsce jaką ma Bawaria w Niemczech, ale prędzej Twój ukochany PiS wprowadzi nam okupację w wykonaniu oddziałów Obrony Terytorialnej niż dopuści by ten region miał jakąkolwiek, choćby kulturową niezależność, a te deklaracje, to zwykła ściema, fakty mówią co innego, bo o zakamuflowanej opcji niemieckiej to kto mówił? krasnoludki?;p RAŚ jest dla przykładu wprost wymarzonym elementem obrony regionu przed niemieckimi wpływami, ale dla Prezesa wszystko co nie z nim jest wrogiem i należy zdeptać, Ślązak jak za Niemca ma harować i nie pyskować, tylko jeszcze trzeba się samorządom dobrać do skóry. Miłość aż do zdarcia ostatniej skóry. W Warszawie 11 listopada spalili flagę Ukrainy, ale nikt afery nie zrobił bo wmówiono, że to była flaga RAŚ-u?????! to była flaga, albo Ukrainy, albo Śląska jako regionu, wmówiono, że skoro to flaga regionu, to problemu nie ma, to dobitnie pokazuje gdzie obecne "elyty" mają Ślązaków ! Bawaria ma własną flagę i symbol ten w Niemczech jest prawnie chroniony. W TVP Katowice też wycięto Forum Regionów by nie prezentować regionalnych śląskich ugrupowań, jakby takie rygory były w Niemczech CSU nie miało by szans zaistnieć, jak widać bawarskość Śląska, to ściema nad ściemami.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]