Reklama

Misja na Europę

Misja na Europę

27.02.2017
Czyta się kilka minut
To goniec, którego wysyłamy, żeby przywitać się z sąsiadami.
Fot. NASA / JPL-CALTECH
P

Pająkowaty lądownik z ilustracji NASA ma być pierwszym pojazdem, który wyląduje na Europie – księżycu Jowisza, którego lodowce skrywają głęboki na wiele kilometrów ocean ciekłej wody. To najbardziej obiecujące miejsce do poszukiwania życia poza Ziemią. Jest tam wszystko, czego mogą potrzebować do szczęścia pozaziemskie mikroby: woda, związki organiczne i źródła energii w postaci podmorskich wulkanów. Lądownik, część pojazdu nieformalnie nazywanego „Europa Clipper”, pobierze i zbada próbki spod powierzchni lodu. I sprawdzi, czy na Europie coś żyje, żyło bądź mogłoby żyć. Start misji planowany jest na 2024 r. Lądowanie – około 2030 r. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zdumiewa umiejętność uczonych możliwość wysłania Europy w przestrzeń kosmiczną. Przeraża możliwość głodowej śmierci milionów w Sudanie Południowym. Europa, to przecież rzecz. Groźba śmierci to Wielka Sprawa.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]