Reklama

Psy i nowa polityka historyczna

Psy i nowa polityka historyczna

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Do udomowienia psów przez człowieka mogło dojść dwukrotnie. Ale nie jest do końca jasne, czy to my oswoiliśmy wilki – czy raczej one nas.
Fot. Shlomi Nissim / CATERS NEWS AGENCY / FORUM
N

Na długo przed tym, zanim w głowach naszych praprzodków zaświtała myśl, by hodować krowy, zająć się rolnictwem, mieszkać w stałych domach i mieć w nich koty, długo, długo przed tym wszystkim mieliśmy już psy. Lub to psy miały nas – zależy, jak na sprawę spojrzeć.

Nie ma wątpliwości, że pies był pierwszym zwierzęciem udomowionym przed rewolucją agrarną. Naukowcy wciąż nie są jednak zgodni, kiedy człowiek i pies po raz pierwszy nawiązali ową wyjątkową więź. Przyjęło się uważać, że Homo sapiens trzymał psy już 15 tys. lat temu. Zwierzęta te mogły jednak przyłączyć się do ludzkich gromad o wiele wcześniej. Albo, jak sugerują niedawne badania zespołu Gregera Larsona z Uniwersytetu w Oxfordzie, ludzie udomowili psy niezależnie od siebie w dwóch różnych częściach świata.

Wielki psi projekt

W środowisku naukowym początki psiego gatunku są przedmiotem...

8483

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo ciekawe. Dziękuję.

Dziękuję za ciekawy artykuł!

a kiedy pojawił sie pierwszy jamnik? czy był mieszanka wilka i foki? z całym szacunkiem, oczywiscie bo strasznie kocham jamniczki..i posokowce; a najbardziej kundelki :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]