Reklama

Inny czas, inne miejsce

Inny czas, inne miejsce

06.02.2017
Czyta się kilka minut
Mokro się zrobiło i ponuro. Widać skraj lasu i niewiele więcej. Mgła zakryła Mareszkę. Śnieg zjechał z dachu. Zaspy klęsną, zapadają się.

​Pierwsza prawdziwa odwilż od początku zimy. Ptaki trochę odetchną. Przez miesiąc zjadły ponad dziesięć kilogramów słonecznika, nie licząc paru połci słoniny. Gdy się myśli „sikorka” albo „kowalik”, a potem te „kilogramy” i „połcie”, to jakiś dysonans poznawczy się robi. Ale kiedy noc w noc jest minus piętnaście, a w dzień minus pięć, to dysonans jednak się zmniejsza. Bo przecież ten drobiazg jest w nieustannym ruchu, w trzepocie i furkocie, i przysiada tylko po to, by dziobnąć, skubnąć, a potem znowu się podrywa. Kłębi się, czupurzy, stroszy, lawiruje wśród gęstwiny i śnieg zaściela czarnymi łuskami, jakby się coś komuś rozsypało. Na ludzki rozum to trochę błędne koło i marnowanie energii, ale widać jakaś ptasia mądrość w tym musi być. W końcu taki kowalik to nie boa dusiciel, co się nażre, zwinie i będzie przez miesiąc leżał.
No ale ponuro jest. Czarno, biało i szaro, i nawet...

4288

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dziękuję za fantastyczny tekst, przeczytałam na bezdechu i odpoczęłam, jak medytacja. A bażanty, kuropatwy też są?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]