Jerycho i święte wojny
Jerycho i święte wojny
Krzyk zdobywców i dźwięk trąb przeważyły. Izraelici weszli do miasta i wszystko, co żyje, ludzie, zwierzęta zostali wybici mieczami. Miasto spłonęło. Ocalała Rachab wszetecznica z całą rodziną. Ona to ocaliła szpiegów i Jozue o tym pamiętał. Cyfra siedem uchodzi za cyfrę doskonałą, a to, że pojawia się w tym miejscu, oznacza, że miasto zdobył sam JHWH i że zostało Jemu ofiarowane. Zapowiedział to anioł tuż przed oblężeniem. Taki był początek świętej wojny, okrutnej i bezwzględnej. Wojny nakazanej lub przez Boga autoryzowanej.
Wiemy, czym bywa wojna święta w religijnych ideologiach islamu, ale też w pewnych odłamach judaizmu. Wiemy, że dwie wielkie rewolty żydowskie z początków wspólnej ery (rok 66 i powstanie Bar Kochby z 132 r.) były poruszone ideą świętej wojny. Obie doprowadziły do niewiarygodnych strat i kolejnej dziejowej katastrofy Izraela, która trwała niemal 2 tys. lat...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
nie anioł