Reklama

Zgwałcona śmierć

Zgwałcona śmierć

07.11.2016
Czyta się kilka minut
System, w którym polityk robi coś może i zgodnego z prawem, ale sprzecznego z moralnością, raniąc przy tym i powiększając rozpacz choćby jednego człowieka, to moralny totalitaryzm.
Szymon Hołownia
T

To określenie padało już wiele razy. Naiwnie wierzę jednak, że stałe powtarzanie go w przestrzeni publicznej w końcu sprawi, że ktoś się zawaha, że komuś zadrży sumienie, że nad troskę o zachowanie stołka przedłoży zwykłe człowieczeństwo i przyzwoitość (jeśli nie bezinteresowną, to choć opartą na refleksji, że coś takiego mogłoby przecież kiedyś spotkać nas samych). Decyzja o ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej nawet bez zgody ich rodzin to barbarzyństwo.

Trudno mi uwierzyć, że są jeszcze ludzie mogący mieć w tej sprawie inne zdanie, po tym jak media obiegło emocjonalne wystąpienie wdowy po jednym z oficerów BOR, którzy byli tego strasznego dnia na pokładzie prezydenckiego samolotu. Po raz kolejny okazało się, iż jedne z rodzin przy tej okazji wzięły wszystkie możliwe odszkodowania i renty, a inne zostały w tym procesie pominięte. Poprzednia władza będzie za to długo...

6848

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ja również dołączam się do owego "no pasaran". Brawo Panie Szymonie super tekst.

I co z tego? Faszyzm nie liczy sie z nikim i niczym.

Za Dziennikiem Bałtyckim z ostatniego weekendu. W wieku XVI nastąpił prawdziwy rozkwit anatomii. Ogromną popularnością cieszyły się publiczne sekcje zwłok. Przy uniwersytetach w Padwie, Bolonii czy też w Amsterdamie działały tak zwane teatry anatomiczne. "Pośrodku takiego theatrum anatomicum stał stół preparacyjny, a dookoła wznosiły się ku górze platformy dla publiczności. Otwieranie ciała odbywało się w ustalonej kolejności: najpierw brzuch, potem czaszka, a na końcu kończyny. Prelektor objaśniał publiczności, co kryje się we wnętrzu ludzkiego ciała." Jeszcze raz przypomnę, że w jednym tylko mieście o nazwie Gdańsk w ciągu dziesięciu dni października br wykonano 32 ekshumacje na terenie cmentarzy komunalnych. Ekshumacja jest więc działaniem rutynowym i powszechnie w Polsce stosowanym. Ekshumacja przeprowadzana jest najczęściej na życzenie rodziny, która chce mieć grób zmarłego bliżej swojego miejsca zamieszkania. Czasem przenosi się w naszym kraju całe cmentarze bo jakiś Li... albo Ka... chce sobie wybudować nowy supermarket. I co ? I nic. Ani pan Szymon Hołownia ani pani Dorota Wellman nie grzmi.

Jak Pan(i) słusznie zauważa: " Ekshumacja przeprowadzana jest najczęściej na życzenie rodziny, która chce mieć grób zmarłego bliżej swojego miejsca zamieszkania." W artykule jest jednak mowa o ekshumacji wbrew woli rodziny - i to jest przyczyną oburzenia Autora i wielu czytelników. przenoszeniu całych cmentarzy ze względu na budowę supermarketów pierwsze słyszę. Czy może Pan(i) przytoczyć źródła, podać przykłady? Czy wówczas też nie bierze się pod uwagi woli rodzin?

w XVI wieku, to i Kościół palił ludzi na stosach. Czasy i wrażliwość się chyba zmieniły?

Argumenty o zachowaniu elementarnej przyzwoitości zapewne nie trafią do dysponenta tej bezwględnej decyzji, będącej rzeczywiście gwałtem na śmierci i przemocą wobec wdów i sierot. Trzeba by może przypomniec Antygonę? i proroctwo Tyrezjasza: "... Upór jest zawsze nierozumu znakiem; Ustąp ty śmierci i nie drażń zmarłego Cóż bo za chwała nad trupem się znęcać? .... Że ty stąd zysku nie uszczkniesz, to myślę". Wierzę, że nie ujdzie to płazem dzisiejszym bezlitosnym Kreonom

Jak by pan ukarał sprawców cierpienia Wiktora ? http://www.polskatimes.pl/aktualnosci/a/warszawa-nieudana-aborcja-w-szpitalu-im-swietej-rodziny-wszczeto-dochodzenie,9721340/

Drogi Panie Redaktorze, dopóty tzw.hierarchia KRK otrzymuje synekury ze strony rządu dopóki będzie popierała ich działania. W komunikacie Sekretariatu KEP co prawda mówi się o poszanowaniu jednostki, ale , no właśnie ALE to szatańskie słowo. Pecunia no olet.

Tylu biednych ludzi wyrzucono w Warszawie na bruk, a hierarchowie udają, że nic złego się nie stało. Kościół powinien zrugać władze miasta stołecznego Warszawy za działania wołające o pomstę do nieba.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]