Najwięksi wrogowie Kościoła
Najwięksi wrogowie Kościoła
Ruch wskaźnika dominicantes (chodzących na mszę niedzielną) z grubsza można by opisać tak: w schyłkowych latach komuny do kościoła chodziła mniej więcej połowa tych, którzy chodzić powinni, w latach 90. było to mniej więcej 45 proc., od 2008 r. – ok. 40 proc. (w 2013 i 2014 r. – 39,1 proc.).
Nie wiem, kiedy możemy się spodziewać wyników tegorocznego liczenia, ja w rozmowach z kilkoma znajomymi proboszczami w paru regionach Polski słyszałem ostatnio ten sam komunikat: u nas spadło. Nawet jeżeli okaże się, że w skali kraju o ułamek procenta, warto będzie zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście jest z czego się cieszyć (bo tradycyjnie ogłoszenie wyników badań statystycznych wiąże się z rytualną prezentacją omówień, z których wynika, że owszem, zmienia się model religijności, ale przecież jest constans, zapowiadanej przez wielu tragedii nie ma). Jezus w Ewangelii...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
proste prawdy
Niekiedy mam wrażenie, że
zagrożenia
Pycha
Podzielam ten pogląd
Milość i szacunek do innego człowieka.
Boli i smuci
Tam, gdzie kapłan woli być