Reklama

Zimna krew chirurga

Zimna krew chirurga

23.02.2015
Czyta się kilka minut
Prof. Antoni Dziatkowiak, kardiochirurg: Nie ma na świecie chirurga, który nie miałby cmentarzyka spowodowanego niewiedzą, nieświadomością, nieumiejętnością.
Fot. Grażyna Makara
A

ARTUR SPORNIAK: Kim jest kardiochirurg?
Prof. ANTONI DZIATKOWIAK: To fachowiec, który zna się na tym, jak naprawia serce człowieka. Podobnie jak mechanik samochodowy potrafi zreperować silnik, z tą różnicą, że chirurg odpowiada w inny sposób niż mechanik – przed chorym i jego rodziną, przed środowiskiem lekarskim, przed prawem i wreszcie przed samym sobą.
Od 2001 r. jestem na emeryturze, więc w naszej rozmowie będę przywoływał zdarzenia z przeszłości. Przez 50 lat pracy chirurga osobiście wykonałem 30 tysięcy operacji, głównie serca i wielkich naczyń. Razem z moim zespołem wykonałem też ponad 500 przeszczepów serca. To ogromne doświadczenie, odpowiedzialność, ale też satysfakcja.
Łącznie z niedzielami musiałby Pan Profesor robić co najmniej dwie operacje dziennie.
Wykonywałem codziennie pięć i...

21259

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

... zwłaszcza gdy rzecz dotyczy darów Ducha Świętego. Cytuję pana profesora Dziatkowiaka: ".... kiedy minister Ziobro powiedział te nieodpowiedzialne słowa .... liczba transplantacji spadła w 2007 roku do zera." Poniżej statystyka transplantacji serca w jednym tylko ośrodku w Zabrzu. http://www.slaskplus.pl/artykul/3601369,przeszczepy-serca-w-polsce-i-na-swiecie-infografika,id,t.html?cookie=1

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]