Reklama

Tropem proroka

Tropem proroka

09.10.2016
Czyta się kilka minut
Wraz z papieżem Franciszkiem zaczyna się – podobnie jak w epoce upadku wiarygodności Kościoła w średniowieczu – nowy rozdział historii chrześcijaństwa. Z nowymi akcentami, horyzontami i zadaniami.
Muzułmanie podczas nabożeństwa w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pradze, 10 sierpnia 2016 r. Fot. Matej Divizna / GETTY IMAGES
P

Początek roku akademickiego przypada w tym roku na dzień św. Franciszka – ukochanego przez chrześcijan, podziwianego i kochanego przez wielu niewierzących oraz szczególnie szanowanego przez muzułmanów. Ci lepiej wśród nich wykształceni (jak również lepiej wykształceni wśród chrześcijan) wiedzą, że w epoce wypraw krzyżowych, kiedy ani chrześcijanie, ani muzułmanie nie wiedzieli niemal nic o tym, w co nawzajem wierzą, ale byli przekonani, że jeśli zabiją jak najwięcej tych drugich, to uradują tym Boga – w tej właśnie epoce Franciszek odrzucił przemoc, nienawiść oraz uprzedzenia i bez broni poszedł do siedzib sułtana dyskutować z nim o Bożej Miłości. Od tej chwili władcy w szeregu krajów muzułmańskich pozwalali franciszkanom, jako jedynym chrześcijanom, rozwijać swą działalność.

Jakżeż się oba te światy od epoki mroków średniowiecza zbarbaryzowały! Jakżeż postępowanie Franciszka...

11597

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Boże ,zmiłuj się nad nami.

nie lepiej?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]