Sąd sprawiedliwy
Sąd sprawiedliwy
Te bramy miast porównać możemy tylko z ludzkim ciałem. Siedem jest bram, które otwierają nas na świat zewnętrzny: dwoje oczu, dwoje uszu, dwa nozdrza oraz usta. Spoczywa na nas obowiązek, by postawić w nich wewnętrznych sędziów, którzy będą odróżniali oraz regulowali, co należy przyjąć, co odrzucić; potrzebne są też wewnętrzne władze pełniące rolę urzędników wprowadzających owe decyzje w życie.
Sędziów należy w każdym przypadku mieć wielu. W sobie i w mieście, ważących różne racje. Tak uczą ojcowie. Jak ma wyglądać sąd sprawiedliwy w Izraelu? W sprawach pekuniarnych (materialnych) decydować może trzech sędziów. W poważnych sprawach kryminalnych, gdy chodzi o głowę, decyzje wymagają 23 sędziów. Taki sąd nazywany jest Małym Sanhedrynem. Muszą być tacy, którzy uważają, że trzeba oskarżonego skazać, i tacy, którzy będą go bronić. Wyrok wymaga większości. Będzie ważny, gdy głosuje...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
"Łzy mogą też być łapówką,