Reklama

Sąd sprawiedliwy

Sąd sprawiedliwy

18.09.2016
Czyta się kilka minut
Sędzie i urzędniki postanowisz sobie we wszystkich bramach twoich, które Pan, Bóg twój, da tobie w każdym pokoleniu twojem, aby sądzili lud sądem sprawiedliwym” (Pwt 16, 18).
T

Te bramy miast porównać możemy tylko z ludzkim ciałem. Siedem jest bram, które otwierają nas na świat zewnętrzny: dwoje oczu, dwoje uszu, dwa nozdrza oraz usta. Spoczywa na nas obowiązek, by postawić w nich wewnętrznych sędziów, którzy będą odróżniali oraz regulowali, co należy przyjąć, co odrzucić; potrzebne są też wewnętrzne władze pełniące rolę urzędników wprowadzających owe decyzje w życie.
Sędziów należy w każdym przypadku mieć wielu. W sobie i w mieście, ważących różne racje. Tak uczą ojcowie. Jak ma wyglądać sąd sprawiedliwy w Izraelu? W sprawach pekuniarnych (materialnych) decydować może trzech sędziów. W poważnych sprawach kryminalnych, gdy chodzi o głowę, decyzje wymagają 23 sędziów. Taki sąd nazywany jest Małym Sanhedrynem. Muszą być tacy, którzy uważają, że trzeba oskarżonego skazać, i tacy, którzy będą go bronić. Wyrok wymaga większości. Będzie ważny, gdy głosuje...

3356

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Łzy mogą też być łapówką, która „zaślepia oczy mądrych”, a szczególnie łzy ubogiej wdowy." Tak, to wszystko prawda, która dobrze wygląda na papierze, a jeszcze lepiej brzmi z mównicy podczas uczonej prelekcji. Czasem jednak warto dokładniej zastanowić się zanim nadużyje się odniesień do pojęć abstrakcyjnych. Polecam stronę wystawy zdjęć World Press Photo 2016, na przykład podsekcję "Douma's Children". Czasem warto pokusić się o trochę mniej samozadowolenia, które ukrywa się pomiędzy liniami tego uczonego tekstu na pół strony TP. Z pozdrowieniami.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]