Reklama

Taniec z Maryją

Taniec z Maryją

01.08.2016
Czyta się kilka minut
„Spełniajcie swoje zadanie i róbcie raban całą noc”, polecił Franciszek. Podczas Światowych Dni Młodzieży obrzęd i święto, modlitwa i zabawa przeplotły się wzajemnie.
Ulice Krakowa podczas ŚDM, lipiec 2016 r. Fot. Jacek Taran dla „TP”
P

Pytanie o popkulturyzację Światowych Dni Młodzieży nasila się z jednej edycji tego międzynarodowego święta na drugą. Język popkultury, którym na co dzień posługują się ludzie młodzi, siłą rzeczy stawał się coraz bardziej obecny w poszczególnych wydarzeniach. Szczególnie wyraziście zaczęto stawiać to pytanie, gdy Jana Pawła II zastąpił Benedykt XVI, papież znany ze swej powściągliwości, raczej hieratyczny, z nieco innym zmysłem liturgii niż jego poprzednik. Po ŚDM w Sydney w roku 2008 Paweł Milcarek diagnozował na łamach „Rzeczpospolitej” (21.07.2008), że już „samo pojawienie się nowego papy zmienia Światowe Dni Młodzieży”, gdyż Benedykt „nawet nie próbuje być superstar – za to w środku tych tłumów znajduje się zręcznie jako... opat, przybysz z krainy potężnej tradycji benedyktyńskiej kontemplacji”. A co zmienia obecność papieża Franciszka?

Jakiego zachowania od młodych ludzi...

9722

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jeszcze wracam, dziekując (komu? Bogu) dziękując, za moje 74 lata, za 20 km gminnej pielgrzymki z ekwadorczykami do Potyczy, za Barkę w róznych językach naraz. I... za Błonia i długą noc krakowską,noc z plecakiem, pełną śmiechu i radosci. Za Łagiewniki - oczywiscie już znane. Ale teraz... Franciszek wychylony z okna auta.... moze o 10 m. Jeszcze daleko do następnych ŚDM. Boże... ta radość

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]