Reklama

Co to znaczy święty

Co to znaczy święty

31.03.2014
Czyta się kilka minut
27 kwietnia, za trzy tygodnie, będą kanonizowani. Czy to coś zmieni?
Fot. Leemage / EAST NEWS, Fot. OLYCOM / FORUM
B

Będziemy teraz pisać: „święty Jan Paweł II”, „święty Jan XXIII”. Mówiono do nich wprawdzie „Ojcze Święty” (co uważali za sprzeczne z Ewangelią i tolerowali jako „przyzwyczajenie językowe wyrosłe na podłożu długiej tradycji”), ale w końcu taki tytuł noszą wszyscy kolejni biskupi Rzymu i niektórzy patriarchowie, niezależnie od tego, w jakim stopniu sami świętością się wyróżniają.
Potwierdzenie
Świętość jest rzeczywistością tajemniczą. Dlatego Kościół ustanowił uroczystość Wszystkich Świętych ku czci tych, o których świętości się nie wypowiedział. Kiedyś do uznania kogoś za świętego wystarczyło przekonanie wspólnoty, potwierdzone przez biskupa. Dziś uroczyste orzeczenie poprzedzane jest gruntownym badaniem prowadzonym według ściśle ustalonych reguł. Bada się życie kandydata na ołtarze, by mieć pewność, że praktykował chrześcijańskie cnoty w stopniu...

9237

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]