Reklama

Co praczłowiek miał na myśli

Co praczłowiek miał na myśli

28.05.2017
Czyta się kilka minut
Prof. Bogusław Pawłowski, antropolog: Nasi przodkowie sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat doświadczali wielu lęków, ale nie musiało im być źle. Żyli z dnia na dzień.
Człowiek z Cro-Magnon (43–10 tys. lat temu) i neandertalczyk (400–24,5 tys. lat temu) Fot. Jacques Beauchamp / AFP / EAST NEWS
Ł

ŁUKASZ KWIATEK: Jak bardzo możemy się cofnąć w czasie, żeby wciąż jeszcze można było mówić o człowieku?

BOGUSŁAW PAWŁOWSKI: Na podstawie badań paleoantropologicznych zakłada się, że człowiek współczesny – tzw. Homo sapiens sapiens – istnieje jakieś 200 tys. lat, plus minus kilkadziesiąt tysięcy.

Spróbujmy cofnąć się bardziej – do ostatniego wspólnego przodka człowieka współczesnego i neandertalczyków. Spotkamy jakieś istotne różnice?

Dojdziemy do Homo heidelbergensis. Różnice będą przede wszystkim morfologiczne. I u Homo heidelbergensis, i u neandertalczyków twarzoczaszka wyglądała trochę inaczej. To raczej nie były osobniki, które by pasowały do naszych kanonów estetycznych. Ale znały już ogień, złożone narzędzia, oczywiście łowiectwo. Choć debata w tej sprawie ciągle trwa,...

19611

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Od przedwczoraj już się nie zakłada. "Nature" 7.06.2017 "Oldest Homo sapiens fossil claim rewrites our species' history". Niezmienna w nauce pozostaje tylko ta prawda, że dzisiejsze gazety jutro wyścielą kosze na śmieci.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]