Co obejrzeć w weekend

Serwis specjalny

Co obejrzeć w weekend

Filmy i seriale, kino polskie i zagraniczne. Nowości na VOD poleca co tydzień Anita Piotrowska, krytyczka filmowa „Tygodnika”.

ZOBACZ TAKŻE:

fot. Materialy prasowe Canal+
Najsłynniejsza amerykańska baśń filmowa i najbardziej przekręcone kino – okazuje się, że łączy je wszystko.
Czasem nie trzeba wielkiego kina: obecność Tildy Swinton przykuwa nie mniej niż wyrafinowany „gotycki” sztafaż. Na dodatek występuje ona w dwóch głównych rolach.
Wynalazca, showman, dziwoląg, zabójca – poznajmy bliżej Eadwearda Muybridge`a, pioniera utrwalonego na kliszy ruchu i czasu. Jednego z praszczurów kina, na dobre i na złe.

Krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”. Pisuje także do magazynów „EKRANy” i „Kino”, jest felietonistką magazynu psychologicznego „Charaktery”. Współautorka takich publikacji, jak „Panorama kina najnowszego”, „Szukając von Triera”, „Encyklopedia kina”, „Encyklopedia filmu religijnego”, „Nowe kino Turcji” czy „Polish Cinema Now!”. Jest członkinią Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Była jurorką licznych festiwali w kraju i za granicą. Pracuje też dla Krakowskiego Festiwalu Filmowego jako kuratorka dokumentu. W 2014 r. otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa, a w 2021 r. Nagrodę im. Krzysztofa Teodora Toeplitza od ZAiKS-u.

Kontakt z autorką: piotrowska@tygodnik.com.pl

Artykuły na ten temat