Reklama

Co na to Kościół

Co na to Kościół

25.07.2017
Czyta się kilka minut
Polscy katolicy znają zdanie swoich biskupów na temat aborcji, in vitro, handlu w niedzielę, ale też kryzysu uchodźczego albo nacjonalizmu.
D

Dotychczas, za każdym razem, gdy część hierarchów wskazywała partie, na które powinien głosować katolicki wyborca, wielu się oburzało, twierdząc, że Episkopat nie powinien się mieszać do polityki, ale wielu biło brawo, podkreślając, że Kościół jest pełnoprawnym uczestnikiem debaty publicznej.

Co ów uczestnik debaty mówi dziś? Czy zauważa, że od początku rządów PiS – partia, której politycy mają pełna usta religii – traktuje go instrumentalnie? Ustawa antyaborcyjna utknęła, rządzący pozostają głusi na argumenty za przyjmowaniem uchodźców, a wprowadzając ustawę o Sądzie Najwyższym demontują trójpodział władzy, o którym Jan Paweł II pisał w „Centesimus annus”, że „realistycznie odzwierciedla społeczną naturę człowieka”.


Zamach na sądy – czytaj i udostępniaj specjalny, bezpłatny serwis „Tygodnika Powszechnego” >>>


Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie nie są, jak się zdaje sympatykom PiS, obroną „sędziowskiej kasty”, tylko obroną fundamentów polskiej demokracji. Na szczęście widzi to abp Stanisław Gądecki, dziękując prezydentowi w liście za postawę w sprawie zawetowanych przezeń ustaw. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]