Reklama

Co jest dobrego w Nagrodzie Literackiej GDYNIA

Co jest dobrego w Nagrodzie Literackiej GDYNIA

24.06.2014
Czyta się kilka minut
Małgorzata Łukasiewicz, Przewodnicząca Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia: Po pierwsze, Nagroda GDYNIA ma znakomite pochodzenie. Rodzicami są biblioteka i samorząd, a to dwie z najwyborniejszych instytucji, na jakie zdobyła się cywilizacja.
N

Nadto chodzi o bibliotekę i samorząd Gdyni, miasta znanego z największej procentowo liczby ludzi zadowolonych z życia.
Dalej – Kostka Literacka, wręczana laureatom, odznacza się klasyczną urodą (projekt: Dobrochna Surajewska; połysk starego srebra, wymiary 10 x 10 x 10 cm, waga 2,3 kg). Ozdobi każdą serwantkę, a w razie czego wystarczy zbić szybkę, ująć kostkę w dłonie i pogrozić nieprzyjaciołom literatury.
Najlepiej jest Nagrodę GDYNIA dostać. Po ośmiu edycjach GDYNIA szczyci się świetnymi laureatami, którym towarzyszy świetne grono nominowanych. Od tego roku jednych i drugich będzie więcej, ponieważ do kategorii poezji, prozy oraz eseju doszła nowa kategoria: przekład.
Nagroda GDYNIA z zasady nie kieruje się renomą autorów, doborem tematu, medialną popularnością. Czy na podstawie wyróżnionych dzieł można wyrobić sobie wyobrażenie o współczesnej polskiej literaturze? Tak. Jest wprost nieprzyzwoicie bogata i różnorodna. Obfituje w oryginalne indywidualności. Nigdy nie wiadomo, czym nas zaskoczy i w jaki sposób zmieni nasze życie. I to też jest bardzo dobre w GDYNI – sprawia niespodzianki.
Przewodnicząca Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia Małgorzata Łukasiewicz

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]