Reklama

Ciemność nie zawsze oznacza zło

Ciemność nie zawsze oznacza zło

23.06.2014
Czyta się kilka minut
Roger Ballen, fotografik: Ludzie mówią, że moje zdjęcia są mroczne, ponieważ boją się zajrzeć w samych siebie. Przeraża ich to, co mogą tam zobaczyć.
„Memento mori”, z cyklu „Ptasi azyl”, 2012 Zdjęcie Rogera Ballena dzięki uprzejmości Fotofestiwalu w Łodzi
A

ANNA MAZIUK: Patrząc na Pana zdjęcia, można odnieść wrażenie, że fascynuje Pana wszystko, co dziwne.
ROGER BALLEN: Rzeczywiście interesuje mnie to, co dziwne, mgliste i dwuznaczne. Co nie znaczy, że nie lubię wygrzewać się na słońcu, pływać w błękitnym morzu czy patrzeć na czyste, niebieskie niebo. Nie lubię dorabiać terminologii do tego, czym się zajmuję, bo słowa nie są w stanie oddać, co widzi lub czuje umysł. Można spojrzeć na siebie w lustrze i pomyśleć: czy to naprawdę ja? Wszystko może wydać się dziwne. Bo co nie jest dziwne?
Jeśli nie dziwne, to co najmniej niesamowite było miejsce, w którym powstał Pana ostatni projekt: „Ptasi azyl”.
O budynku z „ptasim azylem” dowiedziałem się ok. 2003 r. Jest położony na obrzeżach Johannesburga, w otoczeniu squatów, nieczynych kopalni i...

15913

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]