Reklama

Churchill planował wojnę z ZSRR. O wolną Polskę

Churchill planował wojnę z ZSRR. O wolną Polskę

13.05.2010
Czyta się kilka minut
Winston Churchill już w 1945 r. zlecił przygotowanie planu wojny z ZSRR. Jednym z celów alianckiej ofensywy nazwanej "Operacja Nie Do Pomyślenia" miało być wyzwolenie Europy Środkowej spod sowieckiej dominacji oraz zapewnienie "uczciwego ładu dla Polski" - pisze na łamach "Tygodnika Powszechnego" brytyjski historyk Max Hastings.
CHURCHILL-VICTORY
P

Padła nawet data ewentualnego ataku wojsk alianckich - 1 lipca 1945 r.

Brytyjski premier z trudem godził się, że z tym, co dokonywało się na jego oczach - Amerykanie nie byli skłonni do podejmowania ryzyka w stosunkach dyplomatycznych z Moskwą. W obliczu toczącej się gry o przyszłość powojennego świata Waszyngton odrzucał pomysł konfrontacji z ZSRR.

"Stały się rzeczy straszne. Fala rosyjskiej dominacji sunie naprzód (...) Stanowi to jedno z najbardziej przygnębiających wydarzeń w historii Europy; takie, które nie miało sobie podobnych" - pisał Churchill w liście do brytyjskiego ministra spraw zagranicznych, Anthony'ego Edena.

Tuż po tym, jak 8 maja 1945 r. kapitulacja III Rzeszy zakończyła II wojnę światową, premier Wielkiej Brytanii zdumiał swoich szefów sztabu pytając ich o plan ofensywy, która miałaby wyprzeć Sowietów z...

1801

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]