Reklama

Chasydzka bajka

Chasydzka bajka

21.10.2016
Czyta się kilka minut
Skrucha nie jest za morzami. Nie jest w wyższym świecie. Jest czymś na wyciągnięcie ręki.
K

Każdy może ją okazać, co nie znaczy, że jest łatwa i że wystarczy przed Jom Kipur napisać na Facebooku kilka ogólników, że przepraszam, że proszę o wybaczenie. Czym ona jest, pięknie objaśnia twórca chasydyzmu Baal Szem Tow, Pan Dobrego Imienia. W spadku zostawił srebrną papierośnicę, dwa świeczniki, tałes i skórzany woreczek z tytoniem.

Zostawił też opowieści, są od wieków powtarzane i rozwijane. Opowieści mają postać bajek przeznaczonych nie tylko dla zasypiających dzieci. Beszt (Pan Dobrego Imienia) przywołuje obraz rozjaśnionego pałacu, który jest widoczny z oddali. Wiele osób rusza w drogę, by stanąć u jego wrót. Otaczają go pierścienie murów. Słychać głosy dzikich zwierząt. Nawet jeśli wędrowiec pokona pierwsze mury, ukazują mu się ryczące lwy i straszne niedźwiedzie, znane Besztowi z południowych Karpat. Gdy tylko udaje się wędrowcowi pokonać te przeszkody, widzi...

3118

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]