Reklama

Castro mniej straszny

Castro mniej straszny

27.12.2014
Czyta się kilka minut
Kto chce zobaczyć używane fordy z lat 50. XX wieku, z których słyną kubańskie drogi, musi się pospieszyć.
C

Choć do zniesienia amerykańskich sankcji gospodarczych jeszcze daleko, 2015 będzie rokiem „resetu” na linii Waszyngton–Hawana. Perspektywę importu z USA nie tylko nowych samochodów mieszkańcy „wyspy jak wulkan gorącej” zawdzięczają prezydentowi Barackowi Obamie, który zapowiedział właśnie odejście od polityki izolacji.
Dlaczego na Karaibach „zimna wojna” kończy się dopiero 25 lat po upadku muru berlińskiego? W Białym Domu nareszcie zwyciężył pragmatyzm. Wzywając Kongres do zniesienia sankcji, nałożonych w 1961 r., Obama przyznał, że nie spełniły one swojego zadania: nie obaliły na Kubie komunizmu. Kraj ten nie stanowi już dla Amerykanów zagrożenia. Waszyngton ułożył sobie relacje nawet z komunistycznymi (oraz, podobnie jak Kuba, łamiącymi prawa człowieka) Chinami i Wietnamem. Z kolei kubańskiego prezydenta Raúla Castro do zbliżenia z USA zmusiła zapaść gospodarki. Dotąd przy...

2412

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]