Reklama

Cassandra Wilson: "Glamoured"

Cassandra Wilson: "Glamoured"

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Im dokładniej poznaje się tę sztukę śpiewania, tym łatwiej wymyka się ona opisowi. Wiem oczywiście, że takie uskarżanie się na brak słów to często odkurzana figura retoryczna. Ale wiem również, dlaczego ją powtarzam. Otóż sekret wokalnego dzieła Cassandry Wilson polega na absolutnej nieprzewidywalności. Ta właśnie cecha, wraz z bardzo niskim głosem o olśniewająco ciemnej barwie, decyduje o wyjątkowości śpiewu artystki.
J

Jedyność stylu Cassandry Wilson jest świetnie słyszalna i w jej własnych kompozycjach, i zwłaszcza - z powodu radykalnie nieraz odmiennych interpretacji - w wykonywanych przez nią standardach (na tej płycie są m.in. “Fragile" Stinga i “Lay Lady Lay" Dylana). Gra akompaniujących muzyków gwarantuje solidną i wyraźną konstrukcję dźwiękowego tła, a zarazem jest wystarczająco nieschematyczna, by można było mówić o istotniejszym towarzyszeniu wokalistce. Wykonywane przez nią melodie czasem ze słów przechodzą w krótki skat, kiedy indziej nucenie nagle przeskakuje w śpiew. Muzyczne zdania bywają niespodziewanie osłabiane w końcówkach. I na odwrót: następne zaczynają się jakby ze skróconą artykulacją paru dźwięków. W “What Is It?" zachowano początkowe próbowanie głosu, w krótkiej chwili z “Throw It Away" można zauważyć moment namysłu w trakcie śpiewu.

I jest w tym...

1305

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]