Reklama

By iść pod prąd

By iść pod prąd

10.06.2013
Czyta się kilka minut
Dobrze, że „finał chrztu” został odłożony do „wieku rozeznania”. W chrzcie otrzymujemy dar Boga niejako in blanco, biernie. Bierzmowanie jest, powinno być, świadomym i wolnym przyjęciem daru wiary.
S

Sakrament bierzmowania mógł się nie odróżniać od chrztu, gdyby biskupi zachodni w V w. nie chcieli, dla zaznaczenia jedności eklezjalnej neofitów, zachować swego osobistego uczestnictwa w liturgii chrztu, podczas gdy Wschód wybrał powierzenie końcowego namaszczenia chrzcielnego kapłanowi”. Autonomia została przyznana bierzmowaniu w XIII w. przez Zachód, a potem w ramach ekumenicznego porozumienia przez Wschód– pisze prof. Henri Bourgeois w zbiorowej pracy „Historia dogmatów”, wyd. „M” 2001. Lekturę tego dzieła polecam.
 Przyzwyczajeni do znanych od dzieciństwa formuł i praktyk zapominamy, że był czas, kiedy tego wszystkiego w takiej jak dziś postaci nie było. Nauka o siedmiu sakramentach np. została wyartykułowana w XII w. i oficjalnie przyjęta na 7. Sesji Soboru Trydenckiego (1547). Poznawanie ewolucji dogmatów wiary chrześcijańskiej, od przekazu pierwszych...

3738

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]