By iść pod prąd

Dobrze, że „finał chrztu” został odłożony do „wieku rozeznania”. W chrzcie otrzymujemy dar Boga niejako in blanco, biernie. Bierzmowanie jest, powinno być, świadomym i wolnym przyjęciem daru wiary.

10.06.2013

Czyta się kilka minut

 /
/

Sakrament bierzmowania mógł się nie odróżniać od chrztu, gdyby biskupi zachodni w V w. nie chcieli, dla zaznaczenia jedności eklezjalnej neofitów, zachować swego osobistego uczestnictwa w liturgii chrztu, podczas gdy Wschód wybrał powierzenie końcowego namaszczenia chrzcielnego kapłanowi”. Autonomia została przyznana bierzmowaniu w XIII w. przez Zachód, a potem w ramach ekumenicznego porozumienia przez Wschód– pisze prof. Henri Bourgeois w zbiorowej pracy „Historia dogmatów”, wyd. „M” 2001. Lekturę tego dzieła polecam.

 Przyzwyczajeni do znanych od dzieciństwa formuł i praktyk zapominamy, że był czas, kiedy tego wszystkiego w takiej jak dziś postaci nie było. Nauka o siedmiu sakramentach np. została wyartykułowana w XII w. i oficjalnie przyjęta na 7. Sesji Soboru Trydenckiego (1547). Poznawanie ewolucji dogmatów wiary chrześcijańskiej, od przekazu pierwszych świadków i doświadczenia pierwszych wspólnot po nasze czasy, pomaga w zrozumieniu Kościoła.

 Co wiemy o dziejach bierzmowania? Jak należy je rozumieć? Jeśli mówimy o „rozumieniu” któregokolwiek z siedmiu sakramentów, to tylko o rozumieniu przez wiarę. Łatwo o tym zapomnieć, kiedy tradycje kulturowe i rodzinne, snobizm czy w najlepszym przypadku chęć (magicznego?) wymuszenia Bożego błogosławieństwa przesłaniają lub eliminują perspektywę wiary. Sakrament to widzialny znak łaski (niewidzialnej), jaki więc sens, poza wiarą, mają sakramenty, nawet te przyjmowane z największą pompą?


Pierwotnie bierzmowanie było integralnie włączone w chrzest. Teologowie (np. Henri Bourgeois) podkreślają, że jednak coś je wyróżnia: „specjalny stosunek do Ducha Świętego, pogłębienie eklezjalnej kondycji ochrzczonych i ich odpowiedzialności ewangelizacyjnej”. Określają bierzmowanie, jako „finał chrztu”, który aktualizuje i syntetyzuje jego znaczenie.

Katechizm Kościoła Katolickiego uczy, że „Bierzmowanie udoskonala łaskę chrztu; jest ono sakramentem, który daje Ducha Świętego, aby głębiej zakorzenić nas w synostwie Bożym, ściślej wszczepić w Chrystusa, umocnić naszą więź z Kościołem, włączyć nas bardziej do jego posłania i pomóc w świadczeniu o wierze chrześcijańskiej słowem, któremu towarzyszą czyny”.


Dobrze, że „finał chrztu” został odłożony do „wieku rozeznania”. W chrzcie otrzymujemy dar Boga niejako in blanco, biernie. Bierzmowanie jest, powinno być, świadomym i wolnym przyjęciem daru wiary. Jego liturgia rozpoczyna się od odnowienia obietnic chrzcielnych oraz wyznania wiary.

 Co z tego wynika, powiedział papież Franciszek, udzielając 28 kwietnia na placu św. Piotra bierzmowania grupie młodych ludzi. Powiedział, że Duch Święty „przychodzi do nas i sprawia, że wszystko staje się nowe, zmienia nas. Duch nas zmienia!... Chce przemieniać świat, w którym żyjemy, także poprzez nas”.

 Powiedział, że „droga Kościoła, a także nasza osobista droga chrześcijan nie zawsze jest łatwa, napotyka na trudności, uciski. (...) Ale trudności, uciski są częścią drogi dojścia do chwały Bożej, tak jak w przypadku Jezusa, który został uwielbiony na krzyżu. Napotkamy je zawsze w życiu! Nie zniechęcać się! Mamy siłę Ducha Świętego do przezwyciężenia tych ucisków!”.

 Oraz: „trwajcie na drodze wiary z mocną nadzieją w Panu. Na tym polega tajemnica naszej drogi! On daje nam odwagę, by iść pod prąd. (...) Postawcie na wielkie ideały, na wielkie sprawy. My, chrześcijanie, nie zostaliśmy wybrani przez Pana dla błahostek, idźcie zawsze dalej, do wielkich spraw. Młodzi, zaryzykujcie życie dla wielkich ideałów!”

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą – był katechetą… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 24/2013