Reklama

Ładowanie...

Bruce Springsteen: "The Essential Bruce Springsteen"

22.02.2004
Czyta się kilka minut
Podsumowanie 30 lat kariery muzycznej na trzech płytach to niemal “mission impossible", jednak “The Essential Bruce Springsteen" wychodzi z niej obronną ręką. Otrzymujemy nie tylko zestaw piosenek pochodzących z wszystkich albumów studyjnych, lecz także bonus - utwory niepublikowane, które wzbogacą wizerunek Springsteena w oczach nie tylko najgorętszych fanów.
P

Pierwszy z krążków ukazuje muzyczne korzenie artysty. Znajdziemy tu zarówno odwołania do folkowej twórczości singers-songwriters (Guthrie, Dylan, Seeger), jak i nawiązania do muzyki soul i funk połowy lat 60. (w czym pomogła Springsteenowi barwa głosu i znakomity E-Street Band). Na płycie są wszystkie niemal największe przeboje “Bossa" z lat 80. i 90.

Tom Waits, również śpiewający autor i kompozytor, porównał wczesną twórczość Springsteena do krótkich czarno-białych filmów. Myślę, że uwaga ta dotyczy wszystkich jego piosenek - są one intensywnymi impresjami, szkicami zawierającymi prostą historię opowiedzianą w niebanalny sposób. Springsteen portretuje Amerykanów w chwilach radości, zwątpienia, rozpaczy, pustki, jednak każda piosenka świadczy o niezwykłym utożsamieniu z własnym narodem. Posiłkując się klimatem powieści Faulknera, Steinbecka, Kerouca ożywia...

1632

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]