Reklama

Brazylia ostro na prawo

Brazylia ostro na prawo

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Jair Bolsonaro, polityk skrajnie prawicowy, który jeszcze niedawno był elementem politycznego folkloru Brazylii, wygrał drugą turę wyborów prezydenckich.
T

Ten były oficer, znany z radykalnych poglądów oraz rasistowskich, mizoginistycznych i homofobicznych wypowiedzi, nie wierzy w prawa człowieka, a niegdysiejszą brazylijską dyktaturę wojskową uważa za ucieleśnienie demokracji. Na wyjątkową skalę miejskiej przemocy (w kraju popełnianych jest ponad 60 tys. morderstw rocznie) proponuje rozwiązanie pozornie proste: ułatwienie dostępu do broni. Jego pomysł na rozwój gospodarczy to prywatyzacja spółek publicznych i otwarcie Amazonii dla przemysłu wydobywczego i rolnictwa, co oznacza zniszczenie tamtejszych lasów deszczowych i grozi zagładą rdzennym plemionom. To ostatnie powinno być powodem do niepokoju także dla reszty świata. Puszcza amazońska neutralizuje dużą ilość produkowanego na świecie dwutlenku węgla. Jej wyręb pod uprawy soi, kopalnie i pola naftowe przyczyni się do przyspieszenia zmian klimatu.

Sukces Bolsonara dowodzi, że duża część brazylijskiego społeczeństwa uległa urokowi skrajnie prawicowych poglądów i prostych recept na skomplikowane problemy. Bolsonaro zyskał prawie 58 mln głosów (o 10 mln więcej niż jego rywal z Partii Pracujących Fernando Haddad). Sukces odniosła też jego Partia Socjalliberalna: w Izbie Deputowanych zwiększyła liczbę posłów aż o 44 mandaty (do 52) i po raz pierwszy wprowadziła swych polityków do Senatu, zyskując cztery mandaty. ©

Czytaj także:

Jan Smoleński: Bolsonaro, brunatna legenda Brazylii

Tomasz Pindel: Biblioteka w Rio, pożar jak kraj

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]