Reklama

BRAVE Festival. Przeciw wypędzeniom z kultury

BRAVE Festival. Przeciw wypędzeniom z kultury

04.07.2016
Czyta się kilka minut
Od jedenastu lat Brave Festival zaprasza do Wrocławia wyjątkowych ludzi z całego świata, by zaprezentowali swoje niezwykłe tradycje artystyczne i pozwolili nam zobaczyć i doświadczyć tego, czego być może inaczej nie mielibyśmy szansy poznać.
Teatr 21 Fot. Materiał promocyjny
C

Co roku w lipcu Wrocław staje się sceną dla niezwykłych spektakli, koncertów, rytuałów, ceremonii i spotkań z fascynującymi kulturami całego globu.

Grzegorz Bral, założyciel festiwalu i dyrektor artystyczny wszystkich edycji, stworzył wydarzenie pokazujące autentyczną sztukę różnych nacji, kultywowaną i przechowywaną przez społeczności zagrożone utratą własnej kultury na rzecz cywilizacyjnej asymilacji. Każdej kolejnej edycji przewodzi temat, który odwołuje się do fenomenu duchowości ludzi. Zaklinacze, modlitwy, pieśni, magia, maski, wtajemniczenia czy święte ciało to funkcje i narzędzia, za sprawą których budowana jest tożsamość kulturowa społeczności.

– To festiwal ludzi odważnych – podkreśla zawsze Grzegorz Bral. – Ludzi, którzy mówią, skąd pochodzą, jakie są ich wartości, jaka jest ich tradycja. To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi.

Co roku dochód z biletów przekazywany jest na działalność międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA, która pomaga przede wszystkim dzieciom w tybetańskiej części Chin.

Dwunasta edycja Brave Festival odbędzie się pod hasłem „Outcasts – Wykluczeni”. To edycja znacząca i symboliczna. Będzie mówić o ludziach, którzy od zawsze byli w swoich i obcych społecznościach odmienni, inni, a przez to stygmatyzowani i piętnowani. Tegoroczna edycja to kilkanaście zjawisk z całego świata ukazujących ludzi, których codzienność z rożnych przyczyn jest bardzo trudna i skomplikowana. Uchodźcy, niepełnosprawni, odmieńcy – lista tych „innych”, stygmatyzowanych, naznaczanych i piętnowanych, jest nieskończona. Publiczność podczas festiwalu zobaczy tych, którzy za pomocą sztuki postanowili odmienić wykluczenie. Za każdym z artystów kryje się potężna, bolesna, lecz i wzniosła historia. Przetrwali, ocaleli, wybijają się na życiową niezależność. Przedstawiony zostanie świat ludzi z wielką wolą życia i tworzenia. Świat ludzi, którzy zdecydowali sie z pozornej lub rzeczywistej słabości uczynić siłę. Świat ludzi wielkiej woli życia i ocalenia własnej wrażliwości.

Niepełnosprawność intelektualna czy też fizyczna jest jednym z najczęściej spotykanych źródeł wykluczenia . Odmienność osób nią dotkniętych w dzisiejszym świecie ciągle budzi niezrozumienie i lęk zamiast akceptacji. Przełamywanie społecznych stereotypów nie jest proste, ale możliwe – a jak pokazują historie grup zaproszonych na Brave Festival, narzędziem może być sztuka. Teatr 21 z Warszawy swą nazwę wziął od dodatkowego chromosomu 21, którym obdarzeni są jego aktorzy – ludzie z zespołem Downa (w Teatrze grają również osoby z autyzmem). Ich spektakle burzą społeczne stereotypy, demaskują iluzje, wpuszczają dystans do świata. Bez wątpienia jest w nich wielka pasja tworzenia teatru, ale i życiowa odwaga i umiejętność doceniania siebie i postrzegania swojej inności jako daru. Izraelski Nalaga’at Theater, którego część aktorów cierpi na zespół Ushera – schorzenie genetyczne, za sprawą którego postępuje dysfunkcja wzroku lub słuchu – uświadamia publiczności, że niepełnosprawność nie stanowi przeszkody w wyrażaniu siebie i byciu kreatywnym. Sztuka ułatwia to w sposób szczególny.

Spektakle Candoco Dance Company z Londynu to odkrycia choreograficzne, które wciąż na nowo przesuwają granice definiujące taniec i przełamują stereotypy myślenia o fizycznej sprawności i perfekcji, zwłaszcza że solistami są także tancerze z niepełnosprawnościami. Niesłyszący muzycy z malezyjskiej grupy Deafbeat są zdeterminowani, aby „słyszeć” swoje bębny, a ich wytrwałość oraz ciężka praca otwierają przed nimi nowe możliwości. Z kolei Blind Ballet Company Fernandy Bianchini to jedyny na świecie zawodowy balet niewidomych. Jego tancerze rozpoznają świat „oczami swoich serc” i dają dowód, że można pokonać wszelkie bariery i uprzedzenia.

Przynależność do grupy społecznej uznawanej za gorszą, jak w wypadku hinduskich Cyganów i joginów z grupy Bakri Ki Mashak, jest we współczesnym świecie jednym z motywów, dla których takich ludzi się nie akceptuje, lęka się ich i stygmatyzuje. Często to właśnie od obcych, innych, ale odważnych i dzielnych ludzi wychodzi pierwszy impuls, by się do siebie zbliżyć i pokazać, że wszyscy jesteśmy do siebie podobni. Halimeh, Mohammad, Alber i Shafeeq, artyści projektu Musicians Without Borders z Palestyny, których twórczość inspirowana jest doświadczeniem niepełnosprawności i uchodźstwa, wierzą, że muzyka potrafi zbudzić w ludziach człowieczeństwo.

To właśnie ci inni, z innej kultury, z gorszej warstwy społecznej, niewidomi czy niesłyszący, mogą nam podarować coś wyjątkowo cennego – pozytywną moc życia, w każdym jego przejawie. Polscy widzowie będą mieli okazję przekonać się o tym już podczas nadchodzącej edycji Brave Festival, w dniach 1–16 lipca.

BRAVE: Forbidden CINEMA

Równolegle z programem performatywnym toczyć się będzie przegląd filmowy BRAVE: Forbidden CINEMA. Będzie on prezentował filmy z różnych części świata, tworzone w rozmaitych językach i technikach, przybliżające kultury rdzenne, ich historie oraz nowe zjawiska w ich obrębie. Nowością przeglądu jest skupienie się na kinie zakazanym, cenzurowanym, wzbudzających kontrowersje, przekraczających tabu. Filmy pokazywane będą w czterech sekcjach, a każda z nich snuje oddzielną opowieść, skoncentrowaną wokół wartości bliskich festiwalowi: otwartości, dialogu, prezentowania zagrożonych kultur i postaw. Choćby wbrew wszystkiemu i wszystkim.

W tym roku debiutuje sekcja konkursowa. Zobaczymy w niej siedem starannie wyselekcjonowanych na międzynarodowych festiwalach pereł światowej kinematografii, zrealizowanych w różnych zakątkach globu, od Mali po Gwatemalę. Tytuły te, niepokazywane jeszcze w Polsce w szerokiej dystrybucji, mierzące się z kulturowymi tabu i zakazami, powalczą o nagrodę publiczności. Nie zabraknie też okazji, by porozmawiać z twórcami podczas spotkań i debat.

BRAVE AKADEMIA

Brave Akademia to wspólna nazwa dla działań edukacyjnych, warsztatowych, integracyjnych i ekologicznych w ramach Brave Festival. Te pierwsze to przede wszystkim konferencje, współorganizowane z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, które od 2015 r. towarzyszą Brave Festival. Naukowcy i praktycy przybliżają tematy, którym poświęcone są kolejne edycje festiwalu. W tym roku mówić będą o różnych aspektach wykluczeń.

Warsztaty obecne były na Brave Festival od samego początku. W tym roku zaproszeni zostali artyści, którzy pokażą, jak różnie można rozumieć ciało, ruch i muzykę, często przybliżając też kontekst kultury i tradycji obszarów, z których pochodzą.
Działania integracyjne rozwijane są przede wszystkim dzięki „Brave Together – twórczemu projektowi integracyjnemu”, który ma na celu uruchomienie aktywności kulturalnej osób z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną.

Na polu ekologii Brave Festival działa od 2015 r., sadząc drzewa we Wrocławiu. Podczas dotychczasowych akcji, z pomocą wrocławian, którzy chcą dbać o środowisko, udało się zasadzić ponad 5000 drzew.

KLUB FESTIWALOWY

Wraz z nadejściem zmroku zapraszamy do Klubu Festiwalowego. Jego gospodarzami ponownie staną się Opowiadacze. Wieczorami zabiorą wrocławian w pasjonującą podróż pełną baśni i barwnych historii. Dajmy ponieść się magii opowieści i dzięki pokładom naszej wyobraźni przenieśmy się (choć na chwilę) do innego świata.

Oprócz festiwalowych scen miejscem kontaktu publiczności z artystami są Brave Meetings, organizowane w Klubie Festiwalowym. Goście festiwalu to ludzie, których wiedza i doświadczenia są często diametralnie różne od naszych europejskich wzorców. Potrafią imponować swoją pewnością i wewnętrznym spokojem, jakim emanują ludzie o głębokich korzeniach kulturowych. Brave Meetings to okazja, by wypowiedzieć głośno nurtujące nas pytania i wspólnie szukać na nie odpowiedzi.

BRAVE KIDS

Ważną częścią festiwalu jest Brave Kids, projekt artystyczny, społeczny i edukacyjny, który narodził się w 2009 r. Dzieci z różnych zakątków świata przyjeżdżają do Wrocławia na kilka tygodni przed festiwalem, by się poznać i wspólnie pracować nad spektaklem. To dzieci pochodzące ze środowisk zagrożonych bezdomnością, miejsc dotkniętych klęskami żywiołowymi, konfliktami społeczno-politycznymi, ubóstwem.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]