Reklama

Bogaci i przedsiębiorczy

Bogaci i przedsiębiorczy

22.04.2013
Czyta się kilka minut
Wciąż jako społeczeństwo nie doceniamy rangi przedsiębiorczości.
Fot. Sanja Gjenero/ SXC.HU
W

Większość polskiego Produktu Krajowego Brutto to zasługa małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Firm, które większości z nas dają zarobki, pracuje w nich bowiem około 70 proc. ogółu zatrudnionych. Przedsiębiorstwa dają nam pracę, pieniądze i płacą – tak jak my – podatki, dzięki czemu mamy szkoły, szpitale czy drogi.
Mimo to z badań instytutu GfK Polonia zrobionych na zlecenie PKPP Lewiatan wynika, że aż 61 proc. Polaków jest przekonanych, iż przedsiębiorcy nie wytwarzają większości dochodu narodowego, a 62 proc. uważa, że nie dają zatrudnienia większości z nas. Choć jesteśmy zaliczani w Europie do najszybciej rozwijających się państw ostatnich dwóch dekad, to wciąż jako społeczeństwo nie doceniamy rangi przedsiębiorczości.
Tymczasem prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju nie jest takie proste. Przedsiębiorcy od lat narzekają na zbyt duże obciążenia podatkowe i niejasne przepisy im towarzyszące, na zawiłe prawo, a także na brak zachęt, np. ulg podatkowych dla tych firm, które chcą prowadzić innowacyjne badania. Mimo to, gros z nich walczy każdego dnia z rywalami na rynku, i o nasze portfele. Nie poddają się.
Ale dla nas równie ważne jak ich determinacja, żeby przetrwać, jest to, czy młode pokolenie Polaków zechce pójść w ich ślady.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]