Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Bóg wie lepiej

Bóg wie lepiej

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Najgorszą herezją wszech czasów jest traktowanie Boga jako tematu, mówienie o Nim, zamiast mówienia do Niego – pisze s. Małgorzata Borkowska w autorskim przewodniku po teologii.
GODONG / UIG / GETTY IMAGES
W

W swojej poprzedniej książce „Oślica Balaama” – w której boleśnie chłostała kaznodziejów przyjeżdżających na rekolekcje do jej klasztoru i oznajmiających, że nawet się specjalnie do nich nie przygotowywali, bo „wiadomo, że zakonnicom wszystko dobre” – benedyktynka z Żarnowca zwróciła uwagę na problem traktowania dogmatyki jako nieżyciowej „teorii”, zakłócającej „prawdziwy” kontakt z Bogiem. Dlatego, idąc za ciosem, przygotowała poradnik dogmatyczny; książkę ważną i dla księdza, i dla zakonnicy, a może najbardziej dla świeckiego.

Nie jest to systematyczny wykład dogmatyki. Czytelnik, zapoznając się z kolejnymi rozdziałami, szybko zauważy (to nie jest zarzut!), że wszystkie są niejako... o tym samym. O świecie, „nie przez nas stworzonym ani nie dla naszych małych celów”, o Bogu, któremu cześć po prostu się...

9818

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...kiedy nas w czymś nie wysłuchał" - podoba mi się, to takie klasyczne, prosto z ambony wiejskiego wikarego...;) ale podobnych karkołomnych wygibasów w książce s. Borkowskiej niewiele, całość jak na polskie warunki zaskakująco świeża i nieortodoksyjna

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]