Reklama

Bóg o czterech twarzach

Bóg o czterech twarzach

08.07.2019
Czyta się kilka minut
Wśród pamiątek z Krakowa zdarzają się figurki Światowida. To kopie kamiennego posągu o czterech twarzach, który w XIX w. wydobyto z płynącej na terenie dzisiejszej Ukrainy rzeki Zbrucz.
CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0
O

Oryginalna rzeźba znajduje się w krakowskim Muzeum Archeologicznym. Przyciąga nie tylko miłośników historii Słowian – zdarza się, że w przestrzeni ekspozycji modlą się i medytują współcześni poganie. W 1968 r. Światowida postawiono u stóp Wawelu. Także i ten posąg włączany jest w cykl prasłowiańskich świąt i neopogańskiego kultu – świadczą o tym pozostawiane przy nim zioła, kupałowe wianki czy znicze. Z kolei podczas świąt narodowych na figurze pojawia się czasami biało-czerwona szarfa albo patriotyczny kotylion – tak słowiańskie dziedzictwo włączane jest w wizję narodowej wspólnoty. W oryginalnym kontekście ta datowana na IX w. figura miała znaczenie sakralne i wiązała się z przedchrześcijańskimi religiami Słowian. Intrygująca forma obelisku – z czterema postaciami, których twarze skierowane są ku czterem stronom świata – może przywoływać skojarzenia z axis mundi, porządkującą przestrzeń osią kosmiczną. Łączy ona podziemia z nieboskłonem, niczym kompas wyznacza kierunki.


PRZERYWNIKI KRAKOWSKIE  – ZOBACZ WIĘCEJ >>>


CC BY-SA 4.0

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

to XIX-wieczna lipa - podrzutka pomysłowego fana słowiańskich (ruskich) wierzeń. Intrygujące są okoliczności odkrycia artefaktu...
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]