Bóg nie jest partyjny

Naczelny „Gazety Polskiej” sięga po duchową broń – jakby ludzie o odmiennych niż on poglądach politycznych z definicji byli grzesznikami.

26.07.2017

Czyta się kilka minut

Ks. Jacek Prusak SJ / Fot. GRAŻYNA MAKARA
Ks. Jacek Prusak SJ / Fot. GRAŻYNA MAKARA

Zwolennikom reform polskiego sądownictwa w wydaniu obecnego rządu trudno się pogodzić z faktem, że dwie z ustaw, które miały je wdrażać, zostały zawetowane przez Prezydenta, a całe przedsięwzięcie spotkało się z masową krytyką dużej części społeczeństwa. Nie dziwi mnie więc, że zwierają oni szeregi, aby się wesprzeć i walczyć za ministra Zbigniewa Ziobrę. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do Prezydenta Andrzeja Dudy przedstawił stanowisko Kościoła w sprawie reformy polskiego sądownictwa, z którego wynika, że polscy biskupi podzielają wątpliwości głowy państwa. Widać jednak, że nie jest to stanowisko wszystkich katolików, bo zwolennicy reform rządowych zapowiedzieli swoje marsze wsparcia. Mają do tego prawo jako obywatele, ale redaktor naczelny „Gazety Polskiej” wzywa ich do tego, aby swój marsz rozpoczęli o godz. 15.00 – bo jest to „Godzina Miłosierdzia”.

Źródło: twitter.com/TomaszSakiewicz/status/889558265402675201

Szkoda, że Tomasz Sakiewicz, odwołując się do symboliki religijnej, chce manipulować wiarą Polaków. Bo przecież nie będzie to uroczystość religijna, tylko wiec polityczny, który ma mieć podobny charakter co miesięcznice smoleńskie. A te ostatnie, jak przypomniała ostatnio kuria warszawska, mają wątpliwy status religijny.


Czytaj także:


Musimy, po pierwsze, pamiętać, że nie wystarczy zwołać świecki wiec na 15:00, żeby stał się on „Godziną Miłosierdzia”. Po drugie, Sakiewicz traktuje ją jako „duchową broń” przeciwko swoim politycznym oponentom oraz przeciwnikom reform ministra Ziobry – tak jakby „grzesznikami” z definicji byli ludzie o odmiennych niż on poglądach politycznych. Takie magiczne sprowadzenie modlitwy do strategii „niech moc będzie z nami” przeciwko „siłom ciemności” tylko dyskredytuje znaczenie religii w przestrzeni publicznej.

Po trzecie, jawna polityka „Gazety Polskiej” przeciwko obecnemu pontyfikatowi papieża Franciszka i przekonanie Sakiewicza, że PiS to Kościół założony przez Jezusa w celu ewangelizacji pogan nad Wisłą, tylko wzmocni podziały wewnątrzkościelne pod płaszczykiem obrony nadrzędnych wartości i utrwali niechęć do Kościoła pozostałych.

Ja nie wierzę w religijność tłumów, tylko wspólnoty. Ta wspólnota potrzebuje jednak świadków, a nie demagogów, potrzebuje Bożego Miłosierdzia do budowania jedności społecznej a nie utrwalania podziałów. Zobaczymy, czy Tomasz Sakiewicz i jego zwolennicy będą się bili w cudze, czy we własne piersi, wzywając Bożego miłosierdzia. Jedno jest pewne: Bóg nie podlega manipulacjom, a wiara to nie magia.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu książek, m.in. „Wiara, która więzi i wyzwala” (2023).