Bóg, który przekracza wyobrażenia

Dopiero od niedawna przybieram ludzkie ciało, przedtem bardzo długo byłem tylko światłem prześwitującym przez chmury.

20.06.2011

Czyta się kilka minut

- A naprawdę jak wyglądasz?

- Nie mam »prawdziwego« wyglądu. Jestem taki, jakim sobie mnie wyobrażasz, przybieram taką formę, w którą jest ci łatwo uwierzyć".

Czy zastanawiałeś się kiedyś, po czym rozpoznałbyś Boga, gdyby ci się objawił? O co chciałbyś Go zapytać? Co chciałbyś Mu powiedzieć? Jak byś reagował na Jego towarzystwo? Te pytania wydają się dziecinne albo niedorzeczne. Myśląc o Bogu wkraczającym w nasze życie przypominamy często ludzi, którzy modlą się o deszcz i nie biorą ze sobą parasola.

Coś w tych pytaniach musi być jednak na rzeczy, skoro literacki debiut francuskiego piosenkarza (i do niedawna kierownika żłobka) Cyrila Massarotto stał się sukcesem wydawniczym. Przetłumaczona na 14 języków i sprzedana w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy we Francji powieść "Bóg jest moim kumplem" to historia trzydziestoletniego mężczyzny, sprzedawcy w sex-shopie, któremu pewnego dnia objawia się Bóg. To nie jedyna zmiana w jego życiu. Wkrótce poznaje Alice, studentkę psychologii na Sorbonie. Zakochują się, pobierają; później przychodzi na świat ich syn Léo.

Szczęście trwa kilka lat, do momentu tragicznej śmierci Alice. Po tej tragedii życie nie jest już takie samo. Bohater nie może się pozbierać i ułożyć sobie na nowo życia. Ukojenia nie dają mu ani przelotne romanse, ani alkohol, ani rozmowy z Bogiem na temat miłości, cierpienia, śmierci, przemijania, sensu wiary i życia po śmierci. Bóg jedynie udziela rad, ale ostateczną decyzję w sprawie kierunku życia pozostawia w rękach swojego ziemskiego przyjaciela, czekając z największą tajemnicą na moment jego śmierci.

To inteligentna, pełna humoru parabola na temat sensu życia i śmierci, stawiająca pod znakiem zapytania nasze wyobrażenia Boga, przekonania dotyczące miłości i tego, jak łączy nas ona z Bogiem. Czytelnik będzie musiał rozsądzić, czy losy bohatera--narratora nie są literacką egzemplifikacją tradycyjnych zastrzeżeń wobec religii formułowanych przez "mistrza podejrzeń" Zygmunta Freuda. Jeśli tak, to finał nie będzie dla niego zaskoczeniem, tak jak zresztą sam tytuł książki; jeśli nie - będzie musiał sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Bóg przekracza nasze wyobrażenia, choć nigdy ich nie lekceważy.

Zbyt ważne to kwestie, aby zostawić je bez odpowiedzi iluzorycznemu Przyjacielowi...

C. Massarotto, "Bóg jest moim kumplem", tłum. J. Prądzyńska, Wyd. Albatros 2011.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu książek, m.in. „Wiara, która więzi i wyzwala” (2023). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 26/2011