Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Bóg już tu nie mieszka

Bóg już tu nie mieszka

03.12.2018
Czyta się kilka minut
Pod takim tytułem odbyło się 29-30 listopada w Rzymie międzynarodowe sympozjum na temat desakralizacji świątyń, zorganizowane przez watykańskie „ministerstwo kultury” i Episkopat Włoch.
P

Problem znany jest w wielu krajach Europy i Ameryki Północnej: opuszczone kościoły przerabiane są na hotele, restauracje, sale sportowe, nocne kluby czy skateparki – ku zgorszeniu tych (tak katolików, jak i protestantów), którzy czują się z tymi miejscami emocjonalnie związani.

Przyczyny sprzedaży świątyń są różne, w zależności od kraju i regionu: zmniejszenie liczby wiernych, brak księży, zbyt wysokie koszty utrzymania. Uczestnicy konferencji debatowali, w jaki sposób zagwarantować nieużywanym świątyniom godną funkcję: kultową (przekazanie do użytku rozrastającym się, wskutek imigracji, wspólnotom innych religii – we Włoszech są to najczęściej prawosławni i muzułmanie), kulturalną (muzea, biblioteki), socjalną (centra pomocy, ośrodki medyczne lub edukacyjne). Omawiano kwestie prawne, techniczne, architektoniczne, psychologiczne, a wnioski z debaty posłużą biskupom ordynariuszom, do których zawsze należy ostateczna decyzja o podpisaniu umowy sprzedaży i warunkach transakcji.

„Dobra Kościoła, choćby były dobrami kultury, nie mają wartości absolutnej – napisał do uczestników konferencji papież Franciszek. – W razie konieczności powinny służyć większemu dobru, jakim jest człowiek, zwłaszcza najbiedniejszy”. ©℗

Czytaj także: Edward Augustyn: Jezus nad Rzymem

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]