Reklama

Biskup Krätzl o eucharystii i celibacie

Biskup Krätzl o eucharystii i celibacie

23.06.2014
Czyta się kilka minut
Eucharystia jako źródło życia kościelnego jest zagrożona – ostrzega Helmut Krätzl, emerytowany biskup pomocniczy Wiednia, i wzywa kolegów-biskupów, by idąc za apelem papieża „przedstawiali odważne propozycje”, które ożywią świadomość eucharystii.
W

Wśród nich: otwarcie w kwestiach celibatu i interkomunii. 83-letni Krätzl, który obchodzi właśnie 60-lecie święceń kapłańskich, jest w Austrii powszechnie poważany. Swoje poglądy przedstawił w wywiadach, które ukazały się w prasie katolickiej w związku z jego jubileuszem. Biskup obawia się coraz częstszej sytuacji, gdy z braku księży w wielu parafiach msze odprawiane są tylko czasami, a wiernych prosi się, by w niedziele udawali się do sąsiednich parafii. Krätzl uważa, że w takich wspólnotach może „obumierać świadomość eucharystii”. Tymczasem Kościół godzi się na taką sytuację, bo nie chce zmienić uwarunkowań sakramentu kapłaństwa. „To nieodpowiedzialne” – mówi biskup, który uważa, że w imię centralnego sakramentu, jakim jest eucharystia, „musimy otwierać nowe drzwi – także drzwi celibatu!”.
Krätzl apeluje też o więcej „ekumenicznej gościnności” w kwestii interkomunii; tutaj...

2790

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]