Biebrznięty

Nad wejściem do izby wisi cios mamuta. Kiedy jest zimno, króla ogrzewa stos kożuchów i kilkanaście psów. Nie ma lodówki, pralki ani wanny. Za piecem wisi ukaz Mikołaja I z 1826 r. Oryginał. Dzięki...

Reklama

open eyes economic summit 2019

Biebrznięty

Biebrznięty

10.06.2019
Czyta się kilka minut
Nad wejściem do izby wisi cios mamuta. Kiedy jest zimno, króla ogrzewa stos kożuchów i kilkanaście psów. Nie ma lodówki, pralki ani wanny. Za piecem wisi ukaz Mikołaja I z 1826 r. Oryginał. Dzięki niemu tłuszcz z patelni nie pryska na ścianę.
FOT. WOJTEK DRZYŻDŻYK
FOT. WOJTEK DRZYŻDŻYK
D

Droga powstaje za rządów prawnuka tego cara, które­go ukaz dzisiaj wisi za kuchnią. Mikołaj II Romanow potrzebuje sprawnego połączenia między carskimi twierdzami: Grodnem, Osowcem i Łomżą. Prace ruszają pod koniec XIX wieku. Kluczowy odcinek prowadzi doliną Biebrzy – od mostu na Narwi w Strękowej Górze do twierdzy Osowiec. Nowy trakt przetnie biebrzańskie bagna jedną, niemal prostą linią. Według anegdoty drogę zaplanowano za pomocą linijki przyłożonej przez cara do Grodna i Warszawy.

Carska linijka poprowadziła drogę równolegle do lewego brzegu Biebrzy przez bagna i piaszczyste wydmy. Budowa jest trudna i kosztowna. 15 kilometrów do Dobarza trzeba prowadzić po sztucznej grobli wśród bagien. Robotnicy wybierają torf, usypują żwir, maszynami parowymi kruszą kamienie. Budowa kończy się w 1907 r. Powstaje Carska Droga.

Gdy spojrzeć na nią z satelity, prawie nic nie widać....

12778

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...

Ja zazdroszczę, że facet może sobie tak życie ułożyć.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]