Reklama

Pułapka dwujęzyczności

Pułapka dwujęzyczności

17.04.2016
Czyta się kilka minut
Coraz mniej Białorusinów mówi po białorusku, coraz mniej książek ukazuje się w tym języku. Czy jest on skazany na wymarcie?
Na początek kolejnego roku nauki dzieci z tej szkoły w Mińsku dostały książkę o prezydencie Łukaszence, 1 września 2012 r. Fot. Viktor Drachev / AFP / EAST NEWS
C

Choć mamy wiek XXI, język nadal może być bronią, jak sto lat temu. Russkij mir, czyli „rosyjski świat” lub „rosyjska wspólnota” – taką nazwę nosi ideologiczna wizja, którą promuje Kreml. Głośno o niej od chwili, gdy Rosja zaczęła agresję przeciw Ukrainie, nasilając też konflikt z Zachodem. Granice tego „świata” – cokolwiek miałoby się kryć po tym pojęciem – wyznaczać mają bowiem język rosyjski i prawosławie.

Szczególnego znaczenia nabiera to na Białorusi: kwestia kondycji języka białoruskiego staje się nie tylko pytaniem o ekspansję rosyjskiej kultury i języka. Chodzi o dużo więcej.

Mowa zagrożona

Współczesny białoruski zaczął kształtować się na bazie miejscowych gwar późno, dopiero w drugiej połowie XIX w. Były problemy z leksyką, gramatyką, alfabetem. Długo spierano się (echa tych sporów nie umilkły), czy wykorzystać cyrylicę, czy łacinkę....

16766

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]