Reklama

Bezkresny dialog

Bezkresny dialog

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Poezja zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości, a czasem także działania. Energia wiersza wpływa na rozwój psychiki zarówno twórcy, jak i czytelnika. Uczy myśleć i czuć: zwiększa zakres myśli i uczuć, jak wiosłowanie zwiększa pojemność płuc.
P

Poezja jest sztuką opartą na odzewie, w odróżnieniu od, dajmy na to, opery czy baletu. Widz nie musi się poruszać w rytm muzyki, oglądając balet - jest to wręcz niewskazane - ani wtórować śpiewakowi operowemu. Jednak aby czytać poezję, trzeba stać się po trosze poetą. Wiersz dopełnia się bowiem dopiero w umyśle czytelnika; poeta daje zaledwie wskazówki, podpowiedzi - które są niekiedy trudne do rozszyfrowania, a jednak należy je rozszyfrować.

I wreszcie, poezja uczy języka. A język (co lubił podkreślać Brodski) jest tym, co różni nas od zwierząt, wyróżnia jako istoty ludzkie. Ja bym jeszcze dodał, że odróżnia nas także od aniołów. Język, w stopniu nie mniejszym niż religia, budzi w nas poczucie nieskończoności, ponieważ nie ma początku ani końca. Jesteśmy w nim zanurzeni od wczesnego dzieciństwa i nie możemy istnieć poza nim. Jak twierdzi Gadamer, jesteśmy...

8926

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]