Reklama

Beata Chomątowska

Beata Chomątowska

17.07.2018
Czyta się kilka minut
Beata Chomątowska – pisarka i dziennikarka. Ukończyła krakowski Uniwersytet Ekonomiczny, specjalizując się w studiach europejskich. Był to jednak wybór rodziców – sama wolała związać swoją przyszłość z kulturą.
W

W 1999 roku wyjechała na stypendium do Bredy w Holandii w ramach programu Tempus. Na swoich doświadczeniach oparła powieść „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie” wydaną w 2013 roku.

Jej debiutem literackim była „Stacja Muranów” z 2012 roku, w której autorka zajmuje się historią tej dzielnicy Warszawy. Impulsem do powstania książki było wrażenie miejsca martwego,jakie na Chomątowskiej wywarł Muranów. Publikacja przyniosła pisarce nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej oraz nominację do Nagrody im. Jerzego Turowicza i nagrody Gwarancja Kultury. Chcąc przypominać historię Muranowa, ale także ożywić okolicę Chomątowska w 2010 roku założyła Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, którego jest prezesem.

Jako dziennikarka pracowała w „Dzienniku Polskim”, „Pulsie Biznesu” oraz „Rzeczpospolitej”. Obecnie stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Literacki dorobek Beaty Chomątowskiej, poza wspomnianymi wyżej, stanowią książki: „Lachert i Szanajca. Architekci awangardy”, „Pałac. Biografia intymna” (nominacja do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w 2016), „Jakoś to będzie. Szczęście po polsku” (współautorzy: Dorota Gruszka, Daniel Lis, Urszula Pieczek) i „Betonia. Dom dla każdego”.

Jej teksty, publikowane na łamach „Tygodnika”, znajdą Państwo pod tym adresem. Przypominamy, że rejestrując się na naszej stronie, mogą Państwo czytać do 6 tekstów miesięcznie za darmo. Zachęcamy także do wykupienia dostępu do strony, by nie przegapić żadnego nowego tekstu Beaty Chomątowskiej - kliknij tutaj, by wykupić dostęp.

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]