Barbaricum czy Christianitas

O tożsamości współczesnej Europy i jej średniowiecznych korzeniach na debatę Karol Modzelewski – bp Grzegorz Ryś zaprasza Muzeum Historyczne m. Krakowa i „Tygodnik Powszechny”.

24.09.2013

Czyta się kilka minut

Kryzys tożsamości, a może koniec historii? Co jakiś czas pojawiają się pytania o korzenie Europy, o dziedzictwo kulturowe, polityczne, wreszcie religijne. Wszyscy pamiętamy, jakie emocje wzbudzała kwestia preambuły konstytucji europejskiej: spór o pryncypia uświadomił, że wspólna Europa nie jest czymś oczywistym, że przeszłość może nie tylko łączyć, ale i dzielić.

Podziały – sztuczne czy rzeczywiste – nie omijają naszego kraju, a skalę podziałów obrazują do pewnego stopnia fora internetowe. My chcielibyśmy stworzyć forum nie wirtualne, lecz realne – miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku i spokojnie przyjrzeć się temu, co znajduje się u podstaw naszej tradycji, historii, dziedzictwa.

Kraków jest miastem, w którym historia i tradycja jest jego par excellence tożsamością. Miastem, w którym kopce sypano nie tylko w pogańskich czasach wczesnego średniowiecza, ale także w stuleciach XIX i XX. Z drugiej strony – miastem licznych kościołów, fundacji klasztornych, synagog – miastem o ogromnym znaczeniu nie tylko ze względu na dziedzictwo materialne, ale przede wszystkim duchowe. Jego centrum stanowi Rynek, a pod nim pierwotna warstwa, miejsce „fundamentalne” – Rynek Podziemny, czyli średniowieczna przestrzeń miejska, na której oprócz transakcji handlowych wymieniano także informacje, idee, spotykano ludzi z różnych kręgów kulturowych; miejsce ważnych wydarzeń o charakterze miejskim, ale i państwowym – jak przystało na stolicę liczącego się w Europie kraju.

Być może nie jest tak, jak pisał Mikołaj Bierdiajew, że nadchodzi „nowe średniowiecze”, z pewnością jednak trzeba wracać do „starego”. Polskie średniowiecze to ponad 500 lat, czyli więcej niż połowa historii kraju; średniowiecze europejskie to mniej więcej 1000 lat. Warto pochylić się nad owymi „ciemnymi wiekami”, jako siłą twórczą, fundamentalną. Od tego chcielibyśmy zacząć cykl spotkań na temat naszej tożsamości. Zaproszenie kierujemy do każdego, kto odczuwa prawdziwą potrzebę poznawania własnej historii, szczególnie do osób młodych, stanowiących – jakkolwiek to zabrzmi – przyszłość Europy, ale też do osób zmęczonych problemami współczesności. Poznawanie historii może być kojącym balsamem na naszą codzienność.

Cyklowi spotkań w Podziemiach Rynku towarzyszy myśl przewodnia, której syntezę chcielibyśmy zawrzeć w czterech tezach:

1. Posiadanie historii jest wyznacznikiem człowieczeństwa. A zatem utrata historii jest zagrożeniem antropologicznym.

2. Wszyscy ludzie są równi, ale i różni. Różnice nie wynikają z rasy, płci, przynależności religijnej czy wykształcenia. Wyznaczają je doświadczenia historyczne.

3. W refleksji nad człowieczeństwem podział na przeszłość i teraźniejszość jest sztuczny, ponieważ naszą współczesność kształtuje przeszłość, a przyszłość zaczęła się wczoraj. Natomiast historia jest nauką, która w oparciu o przeszłość pomaga nam być szczęśliwymi we współczesności.

4. Prawo do własnej przeszłości jest równorzędne z prawem do życia.

5. Człowiek, który kocha współczesność, nie boi się zwracać ku przeszłości.

Do udziału w pierwszym spotkaniu zaprosiliśmy niezwykle interesujące osobistości, świetnych historyków mediewistów.

Prof. Karol Modzelewski to więzień polityczny PRL, działacz Solidarności, kawaler Orderu Orła Białego, wykładowca akademicki, wiceprezes PAN.

Bp dr hab. Grzegorz Ryś to kościelny hierarcha otwarty na dialog, odpowiedzialny za „Nową Ewangelizację” i „Dziedziniec Pogan”, wykładowca UPJPII.

Zapraszamy 3 października o godz. 16.00 do Rynku Podziemnego w Krakowie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 39/2013