Reklama

Awers i rewers

Awers i rewers

23.06.2014
Czyta się kilka minut
W czasach kryzysu w strefie euro mogłoby się wydawać, że lista kandydatów do wspólnej waluty będzie się kurczyć. Tymczasem 1 stycznia 2015 r. do eurolandu dołączy Litwa.
Fot. Komisja Europejska
W

Wiadomość, że Litwa spełnia wszystkie kryteria wymagane od członków strefy euro, podała niedawno Komisja Europejska. Po rekomendacji Komisji kwestia ta będzie jeszcze omawiana na szczycie Unii pod koniec czerwca. Swoją opinię musi też wydać Parlament Europejski. Ale problemów raczej nie będzie – i za pół roku Litwa zostanie 19. członkiem strefy euro.
Euro: gospodarka i geopolityka
Niektóre z państw na liście krajów oficjalnie ubiegających się o wspólną walutę – jak Czechy czy Szwecja – w rzeczywistości nie chcą jej dziś przyjmować, a ich wysiłki w celu osiągnięcia wymaganych kryteriów są raczej pozorne. Jednak nie umniejsza to sukcesu Litwinów – a także wcześniejszego Łotyszy i Estończyków.
Tym bardziej że wszystkie kraje bałtyckie, których gospodarki od lat intensywnie się rozwijały, szczególnie boleśnie odczuły skutki kryzysu finansowo-...

5783

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]