Reklama

Anita Piotrowska / FOT. GRAŻYNA MAKARA

Krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”. Pisuje także do pisma „EKRANy”, „Kino” i miesięcznika psychologicznego „Charaktery”. Jest współautorką takich publikacji, jak: „Panorama kina najnowszego”, „Szukając von Triera”, „Encyklopedia kina”, „Encyklopedia filmu religijnego”, „Nowe kino Turcji” czy „Polish Cinema Now!”. Jest członkinią Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Była jurorką licznych festiwali w kraju i za granicą (m.in. Karlove Vary, Stambuł, Moskwa, Ankara, Oberhausen, Hong Kong, Kair, T-Mobile Nowe Horyzonty, Off Plus Camera, Planete Doc). Pracuje też dla Krakowskiego Festiwalu Filmowego, współtworząc jego program dokumentalny. W 2014 roku otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa.

Kontakt z autorką: piotrowska@tygodnik.com.pl

Artykuły

10.06.2019
Bez anielskich chórów, natchnionych twarzy, pozłacanego splendoru, za to w błocie, pocie, ogniu i krwi rozgrywa się najnowszy film Bartosza Konopki, mierzący się z istotą chrześcijaństwa i...
03.06.2019
Ciekawie się ogląda ten film w czas publicznej debaty na temat bezkarności i hipokryzji osób wykorzystujących swą przewagę w celu zaspokajania seksualnych potrzeb. El-Toukhy...
27.05.2019
Tym razem to nie mistrzowie: Almodóvar, Jarmusch, Loach, Malick czy Tarantino, uchodzący od lat za festiwalowych beniaminków, opuścili Cannes ze statuetką Złotej Palmy.
27.05.2019
Historia pisarki-fałszerki pokazuje, jak na przekór kłamstwu może zrodzić się coś autentycznego.
20.05.2019
Z materiałów nagranych współcześnie oraz z fragmentów dzienników pisanych w stacji badawczej na Wyspie Króla Jerzego wyłania się frapująca opowieść o pewnym ambitnym projekcie.
15.05.2019
Największą siłą filmu „Tylko nie mów nikomu” jest bezpośredniość świadectwa i naoczność konfrontacji. Twórcom udało się coś niełatwego: stworzenie swoim bohaterom takiej strefy...
13.05.2019
O jasnych i ciemnych stronach językowej komunikacji można opowiadać za pomocą filmu. Zwłaszcza gdy język jest nie tylko tematem, ale i tworzywem.
13.05.2019
Nowy dokument Tomasza Knittla stawia trudne pytania o przynależność – do miejsca i do wspólnoty. Dlaczego niektórzy Polacy czują się w dzisiejszej Polsce tak bardzo nie u siebie?
06.05.2019
Dzisiejsza Europa to starzejąca się kobieta, zamożna i wyzwolona, która lubi dobre wino, szybkie samochody i egipskich kochanków.
19.04.2019
Obsadzić młodzieżowego gwiazdora spod szyldu Disneya w roli jednego z najbardziej zwyrodniałych seryjnych morderców – to zaiste perwersja.

Strony