Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Auschwitz
Artykuły na ten temat
Człowiek, który milczał. O książce „Ptaki krzyczą nieustannie”
Jacek Taran
Banalność zła i obojętność wobec jego istoty – to oś biografii niemieckiego ornitologa Günthera Niethammera. Przez jej koleje prowadzą Beata Dżon-Ozimek i …
„Mamusia nie płakała”
Marek Zając
Najważniejsze było to, żeby trzymać się całą rodziną. Żeby nikt nie został sam.
Po tęczowym moście
Małgorzata Wryk
Gdy napięcie opada, Edward puszcza rękę Wandy. Ona rozprostowuje zbielałe od ucisku dłonie. Na palcu ledwo się trzyma pierścionek: nie wytrzymał tego ciśnienia…
Między pokoleniami
ANNA MEIER-OSIŃSKI
,
ELŻBIETA PASTERNAK
,
Małgorzata Gwóźdź
ANNA MEIER-OSIŃSKI (Arolsen Archives), ELŻBIETA PASTERNAK (MDSM w Oświęcimiu): Podczas uwięzienia zabierano ludziom wszystkie rzeczy osobiste. Chcemy je…
Istota rzeczy
Karolina Sulej
,
Bartek Dobroch
Karolina Sulej, autorka książek o przedmiotach osobistych więźniów obozów: Opowiadamy o sobie każdego dnia nie tylko słowami, ale też przedmiotami. Styl życia…
Co ma Beata Szydło do Muzeum Auschwitz
Michał Okoński
Ich oczami
Marek Zając
Głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau będzie los dzieci. Nie tylko dlatego, że zgodnie z prawami przemijania większość żyjących dziś…
Bliźniaczki z Auschwitz
Ofer Aderet
Choć obóz opuściły 76 lat temu, siostry Lea i Yehudit Csengeri – ofiary eksperymentów pseudomedycznych – do dziś odczuwają lęk przy kontakcie z lekarzem.
Narodziny za drutami
Eliza Leszczyńska-Pieniak
Żydowskiego chłopca, który przyszedł na świat w wigilię 1943 r., polskie więźniarki nazwały Mojżeszem. Ukrywały go, dokarmiały. „Musi żyć” – powtarzały.
Piekło w Litzmannstadt
Błażej Torański
,
Mikołaj Mirowski
Błażej Torański, pisarz: Bezmiar cierpienia był tam tak wielki, że byłym więźniom kneblował usta. Im nikt nie chciał w te doświadczenia uwierzyć. Nawet…
Skradzione dzieciństwo
monika sieradzka
Podczas II wojny światowej tysiące polskich dzieci miały zasilić niemiecką rasę. Wywózka do Niemiec, a potem oderwanie od kochającej rodziny w Austrii to…
Szkiełko i oko
Małgorzata Gwóźdź
Jak młodzież przeżywa losy rówieśników sprzed ponad 75 lat? Czy emocje są potrzebne w edukacji historycznej?
Czyszczenie sieci
MO
Auschwitz: głosy Ocalałych
Michał Okoński
Podczas 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz przemówili Batszewa Dagan, Elza Baker, Marian Turski i Stanisław Zalewski.
Yad Vashem przeprasza
Karolina Przewrocka-Aderet
„Przepraszamy za bardzo niefortunny incydent – pisze Yad Vashem o materiałach filmowych zaprezentowanych podczas V Światowego Forum Holokaustu. – Nie…
Pamięć o Szoah w cieniu polityki
Karolina Przewrocka-Aderet
,
Ofer Aderet
Za nami 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, związane z nią emocje na linii Polska–Izrael oraz…
Misja Jana Sehna
Piotr Litka
Zapomniany sędzia śledczy, przez prawie całe zawodowe życie związany ze ściganiem nazistowskich zbrodniarzy, doczekał się wreszcie biografii. Znakomitej.
Polityczne deale w cieniu Zagłady
Karolina Przewrocka-Aderet
Nawołując w czasie izraelskich obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz do szacunku wobec ofiar Zagłady, premier Netanjahu sam potraktował je instrumentalnie…
Fałszerze z Berna
Agnieszka Kamińska
,
Jakub Kumoch
Jakub Kumoch, współautor książki „Lista Ładosia”: Każdy z członków grupy miał pomocników, a ci swoich. Gdyby uwzględnić wszystkie kręgi wtajemniczonych, w tę…
Dorwać katów
Filip Gańczak
Trwający w Hamburgu proces byłego strażnika z KL Stutthof to jeden z ostatnich akordów sądowych rozliczeń z Holokaustem. Ich bilans pozostawia duży niedosyt.
Trzydzieści milionów danych
Piotr Litka
Wiele materiałów o więźniach obozów – oraz szerzej: o ofiarach II wojny światowej – jest dziś dostępnych w internecie. Przedstawiamy krótki przewodnik.
Zdjęcia z wnętrza
Piotr Kosiewski
Po raz pierwszy udostępniono w całości fotografie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. To jedyna taka kolekcja, przedstawiająca życie stołecznej społeczności…
Pytania o pamięć
Marek Zając
Przeszłość nieubłaganie oddala się i stygnie, zmienia w suchą wiedzę. Z reguły jeszcze tylko pokolenie wnuków ma emocjonalny stosunek do historii dziadków.…
Biografia jako argument
Małgorzata Gwóźdź
Rola byłych więźniów niemieckich kacetów w świadczeniu o historii jest nieoceniona, by nie powiedzieć – fundamentalna.
Uspokoić sen
Patrycja Bukalska
Im są starsi, tym silniej nękają ich nocne koszmary. Byli więźniowie obozów czasem boją się zasnąć.
Souvenir
Jan Klata
Życie w internetach fascynuje do rozpuku, do imentu, do dna den, dbają o to zmyślne demony zwane teraz dla niepoznaki algorytmami.
Kochankowie z Auschwitz
Magdalena Nowicka-Franczak
Śmierć, seks i wielka historia w tle to gotowy przepis na bestseller. Jednak gdy tym tłem jest Holokaust, łatwiej o moralną porażkę niż o artystyczne…
Witold, mój bohater
JACK FAIRWEATHER
,
Patrycja Bukalska
Jack Fairweather, autor książki „Ochotnik”: Badając historię Pileckiego zdałem sobie sprawę, jak trudno czasem zrozumieć cierpienie innych. Jemu w Auschwitz…
Rok z życia linoskoczka
Mikołaj Grynberg
,
Michał Okoński
MIKOŁAJ GRYNBERG, pisarz: Z rozmów z nauczycielami i z rodzicami żydowskich dzieci wiem, że w szkołach znowu się pojawia sformułowanie „mydło”, że się słyszy „…
Imię z inicjałów
Patrycja Bukalska
„Nie miałam zwyczajnego dzieciństwa. Rodzice stale mówili o Treblince” – opowiada Orit Willenberg-Giladi, izraelska architekt i córka Samuela Willenberga,…
Czyżby Auschwitz niczego nas nie nauczyło?
Piotr Cywiński
Publikujemy wystąpienie dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra Cywińskiego, które wygłosił podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz.
Migracje: skutki zaniedbań rządu odczują przyszłe pokolenia
Marcin Żyła
Komisja Europejska wszczęła procedurę ws. odmowy Polski przyjęcia ok. 6 tys. azylantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Nie wyszłam z Auschwitz
Zofia Posmysz
,
Anna Goc
Zofia Posmysz, była więźniarka KL: Kilka tygodni po powrocie z obozu mama poprosiła, bym jej pokazała, „jak tam mieszkałam”. Użyła słowa „mieszkałam”. Przecież…
Wybrał milczenie. Ale powiedział wiele
Marek Zając
Już na długo przed pielgrzymką było jasne: papież nie chce przemawiać podczas wizyty w dawnym obozie. Będzie milczał.
Wymowa Auschwitz
Piotr Cywiński
,
Anna Goc
Piotr Cywiński: Nic nie zwalnia nas z obowiązku niesienia pomocy zagrożonym. Takie jest przesłanie spotkania Franciszka ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata…
Tylko cisza nie zawłaszcza
Ks. Jacek Prusak SJ
,
MS
Franciszek nie boi się wykonywać mocnych i zdecydowanych gestów. Fakt, że dziś zrezygnował z jakiegokolwiek, jest sam w sobie bardzo znaczący.
Czegoś mi zabrakło
Paweł Śpiewak
,
MS
„Mam mocne wrażenie niepełności tego doświadczenia. Było zbyt krótkie, zbyt skondensowane” – mówi Paweł Śpiewak po wizycie Franciszka w obozie Auschwitz.
Być cicho, by nie milczeć wobec zła
Piotr Sikora
Wizyta papieża Franciszka w Auschwitz-Birkenau jest bardzo mocnym kontrapunktem wobec ŚDM, które odbywają się w radosnej atmosferze pełnej śpiewów, tańców,…
Auschwitz każe milczeć
Anna Goc
Gdyby któraś z telewizji pokazała cały ten czas, który papież spędzi w ciszy, bez komentowania, byłaby to prawdopodobnie najdłuższa transmisja ciszy – mówi ks…
Pokuta księdza Manfreda
Anna Goc
Jego drogę krzyżową przemierzamy sami. Ale tak naprawdę idą z nami wszyscy ci, którzy nieśli tędy swój krzyż.
Najstarszy ocalony
Karolina Przewrocka-Aderet
Przeżył Auschwitz i getto Litzmannstadt o ponad 70 lat. Izraelczyk polskiego pochodzenia, wybitny cukiernik, pretenduje do tytułu najstarszego mężczyzny na…
Ksiądz u progu Auschwitz
Ks. Manfred Deselaers
,
Anna Goc
Ks. Manfred Deselaers, wiceprezes Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu: Ludzie pytają mnie, co znalazłem w biografii Rudolfa Hössa, komendanta…
Spojrzenie niemieckie, 71 lat później
Gerhard Gnauck
W Berlinie mamy pomnik ofiar Holokaustu: stele z kamienia, macewy jakby. Turyści mogą między nimi chodzić. Abstrakcja. Żeby zobaczyć konkret, trzeba przyjechać…
Katalog zbiorów Miejsca Pamięci
WP
Zdjęcia Michała Dziewulskiego, którymi ilustrujemy dodatek, pochodzą z katalogu wydanego przez Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Auschwitz, pytania o przyszłość
Marek Zając
Marek Zając: To nie miejsce na gładkie słowa. Tu się przyjeżdża, by wiedzieć. A wie się po to, żeby żyć ze strasznym przeczuciem.
Holokaust w niemieckiej kulturze pamięci
Piotr Womela
Po 1945 r. dzieje niemieckiej pamięci zbiorowej kształtowały się w sposób zróżnicowany. Jedna z czołowych jej badaczek pisała wręcz o drodze Niemiec od „…
Sypie się ze mnie
Halina Birenbaum
,
Justyna Dąbrowska
Halina Birenbaum, pisarka: Cały świat ginął na moich oczach. Musiałam uznać, że to może spotkać za chwilę i mnie. Są rzeczy, których człowiek nie rozumie, ale…
Bez przedawnienia
Joachim Trenkner
to proces niezwyczajny. Wcześniej oskarżeni zwykle zaprzeczali swej winie lub twierdzili, że wykonywali jedynie rozkazy. Tymczasem Oskar Gröning, SS-…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »