Reklama

Arcybiskup Cogito

15.02.2011
Czyta się kilka minut
"Znacznie bardziej niebezpieczny od wątpliwości jest syty dogmatyzm zadowolonych z siebie osobników, którzy wiedzą wszystko najlepiej" - mówił. Był głosem burzącym kościelny święty spokój. I głosem wołającego na puszczy.
M

Miało być tak: kard. Dionigi Tettamanzi odchodzi na emeryturę, Mediolan obejmuje świeżo wyniesiony do godności kardynalskiej Gianfranco Ravasi, a nowym prefektem Papieskiej Rady ds. Kultury zostaje jej najbardziej oddany członek, abp Józef Życiński. Sympatycy metropolity lubelskiego widzieli w takim scenariuszu uznanie dla światowej klasy filozofa. Jego przeciwnikom odpowiadało, że kontrowersyjny hierarcha opuści kraj i przestanie mącić.

Tak mogło być. Ale 62-letni abp Józef Życiński nie żyje. 10 lutego w rzymskim Casa del Clero powalił go zawał. Arcybiskup wrócił z sesji Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, miał zjeść kolację z lubelskimi księżmi studiującymi w Rzymie.

Było popołudnie. Kościół w liturgii godzin modlił się właśnie słowami Psalmu 119: "Jestem tylko gościem na ziemi, przykazań swych nie kryj przede mną. Słabnie wciąż moja...

28037

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]