Reklama

Arcybiskup Cogito

Arcybiskup Cogito

15.02.2011
Czyta się kilka minut
"Znacznie bardziej niebezpieczny od wątpliwości jest syty dogmatyzm zadowolonych z siebie osobników, którzy wiedzą wszystko najlepiej" - mówił. Był głosem burzącym kościelny święty spokój. I głosem wołającego na puszczy.
M

Miało być tak: kard. Dionigi Tettamanzi odchodzi na emeryturę, Mediolan obejmuje świeżo wyniesiony do godności kardynalskiej Gianfranco Ravasi, a nowym prefektem Papieskiej Rady ds. Kultury zostaje jej najbardziej oddany członek, abp Józef Życiński. Sympatycy metropolity lubelskiego widzieli w takim scenariuszu uznanie dla światowej klasy filozofa. Jego przeciwnikom odpowiadało, że kontrowersyjny hierarcha opuści kraj i przestanie mącić.

Tak mogło być. Ale 62-letni abp Józef Życiński nie żyje. 10 lutego w rzymskim Casa del Clero powalił go zawał. Arcybiskup wrócił z sesji Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, miał zjeść kolację z lubelskimi księżmi studiującymi w Rzymie.

Było popołudnie. Kościół w liturgii godzin modlił się właśnie słowami Psalmu 119: "Jestem tylko gościem na ziemi, przykazań swych nie kryj przede mną. Słabnie wciąż moja...

28037

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]