Reklama

Ładowanie...

Antykoncepcja i in vitro: idą zmiany w nauczaniu Kościoła?

Antykoncepcja i in vitro: idą zmiany w nauczaniu Kościoła?

18.07.2022
Czyta się kilka minut
W niektórych sytuacjach zabieg zapłodnienia in vitro należałoby traktować jako dozwoloną „interwencję terapeutyczną” – do takich m.in. wniosków dochodzą autorzy opublikowanego przez watykańskie wydawnictwo tomu „Teologiczna etyka życia. Pismo, tradycja, praktyczne wyzwania”.
XIV Marsz Świętości Życia, Warszawa, 7 kwietnia 2019 r. / FOT. JAKUB WOSIK/REPORTER
P

Podobnie „mądrego wyboru” technik antykoncepcji może dokonać para małżeńska w sytuacjach, gdy „praktyczne okoliczności uczyniłyby prokreację nieodpowiedzialną”. Licząca 528 stron książka zawiera materiały ze zorganizowanego w ubiegłym roku przez Papieską Akademię Życia seminarium poświęconego spornym kwestiom etycznym – antykoncepcji, in vitro oraz postępowaniu w przypadkach chorób terminalnych. Inspiracją był opracowany przez Akademię tekst bazowy, starający się uwzględnić w myśleniu moralnym intuicje papieża Franciszka, który kładzie nacisk na rolę sumienia i rozeznania moralnego w konkretnych okolicznościach życiowych.

Konserwatyści przestrzegają, że Akademia dąży do zerwania z dotychczasowym nauczaniem. Obrońcy wskazują, że narzucająca się interpretacja obecnego nauczania prowadzi do rygoryzmu wykoślawiającego katolicką moralność. Jedni i drudzy zastanawiają się, czy papież wykorzysta ów tom do napisania nowej encykliki poruszającej tematy moralne.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...
Ukazał się pierwotnie pod tytułem: „Antykoncepcja i in vitro: idą zmiany w nauczaniu?”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]